Author: | Category: News, Technologia |

Patrząc na ceny na stacjach benzynowych trudno w ogóle marzyć o tym, że w przyszłości za tankowanie ropy będziemy płacić mniej niż 4 zł za litr. Jest to jednak możliwe, jeśli wejdzie w życie opatentowana przez polskich naukowców technologia. Z zapowiedzi wynika, że mogłaby ona zrewolucjonizować życie kierowców, pod warunkiem, że tankują oni diesla.

Mobilna wytwórnia ekologicznego biodiesla to najnowszy, opatentowany wynalazek Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych. Należy powiedzieć, że jeśli ta technologia zostanie upowszechniona, każdy kierowca na własnym podwórku będzie mógł samodzielnie produkować paliwo, które na dodatek będzie spełniało wszystkie normy jakościowe. Zostanie ono również legalnie dopuszczone do użytkowania.

Paliwo do aut typu diesel będzie powstawało z olejów wytłoczonych na prasie z różnych gatunków nasion, które następnie będą poddawane reakcji w obecności katalizatora, w niskiej temperaturze. Do przeprowadzenia tego procesu potrzebny jest estryfikator. Biodiesel może być wykorzystywany jako paliwo napędowe do ciągników, maszyn roboczych, jak i pojazdów.