Author: | Category: News, Przepisy |

Zalety wynajmu i outsourcingu paletowego

  1. Platformy na każdą okazję
  2. Właściwe przechowywanie i utrzymanie
  3. Korzyści wynajmu palet
  4. Outsourcing paletowy
  5. Podsumowanie
system zarządzania paletami

Palety są nieodłącznym elementem transportu, dystrybucji i gospodarki magazynowej. Niestety nie wszyscy wiedzą jak prawidłowo się z nimi obchodzić; w szczególności jak je właściwie przechowywać. A ma to ogromne znaczenie dla zachowania ich jakości i żywotności. Nie dziwi zatem fakt, że coraz bardziej popularny na rynku staje się wynajem oraz outsourcing palet. Przewoźnicy oddając fachowcom gospodarkę paletami mają pewność, że usługa ta będzie kompleksowa i efektywna, a oni sami będą mogli skupić się na podstawowej działalności.

  1. Platformy na każdą okazję

Paleta to platforma nośna, która służy do układania ładunków, piętrzenia i formowania jednostki ładunkowej przeznaczonej do transportu i magazynowania. Pozwala ona przewoźnikom na bezpieczne dostarczenie produktów bez straty ich właściwości i w odpowiedniej ilości.

Palety ze względu na różne kryteria dzielą się m.in. na:

  • uniwersalne
  • specjalne
  • płaskie
  • słupkowe
  • skrzyniowe
  • ażurowe
  • z pełnym blatem
  • jednopłytowe
  • dwupłytowe
  • dwuwejściowe
  • czterowejściowe
  • składane
  • rozbieralne
  • nierozbieralne
  • jednorazowe
  • wielokrotnego użytku

W obrocie dostępne są palety o różnych wymiarach i konstrukcjach. Są one wykonane z różnorodnych materiałów np. z drewna, metalu (najczęściej aluminium), z tworzyw sztucznych (najczęściej plastik). Występują również palety drewnopodobne (sklejka, karton) oraz mieszane.

  1. Właściwe przechowywanie i utrzymanie

Jeszcze do niedawna prym wiodły palety drewniane, jednak tego typu palety są trudne do utrzymania w czystości. Również naturalne cechy drewna powodują, że materiał ten absorbuje wilgoć, co z kolei sprzyja rozwojowi grzybów. Dodatkowo drewno dosyć szybko się starzeje i łatwo ulega uszkodzeniom mechanicznym, co powoduje, że okres żywotności takiej palety może być stosunkowo krótki.

Jeśli przewoźnik korzysta z palet drewnianych a zmuszony jest do ich magazynowania, powinien zadbać o właściwe ich składowanie. Przede wszystkim miejsce przechowywania powinno być zadaszone (aby ochronić paletę od działania wody), jednak przewiewne. Ważna jest także stała rotacja palet jeśli leżą one kilka tygodni czy miesięcy. Palety, które leżą na dole stosu narażone są bowiem najbardziej na uszkodzenia i zniszczenia.

Ze względu na te niedogodności palety drewniane są często zastępowane przez palety plastikowe. Są one trwalsze (wytrzymują do kilkunastu obiegów więcej niż drewniane), są odporne na korozję, insekty, wilgoć i promienie UV, utrzymanie ich w czystości jest łatwiejsze (nie wymagają dezynsekcji), a ich waga jest relatywnie niska. Jednak i tu sposób użytkowania i przechowywania wpływa na okres żywotności takiej palety (zazwyczaj jest to od 10 do 15 lat).

W każdym przypadku przewoźnik posiadający własne palety musi zatroszczyć się właściwie o cały proces zarządzania paletami, w tym o ich kontrolę i naprawę a także odpowiedni sposób składowania i transportu. Istotne w tym względzie jest zatem posiadanie kompetencji i wiedzy dotyczącej gospodarki paletami. Nieumiejętna gospodarka paletami może być bowiem dla firmy bardzo kosztowna.

  1. Korzyści wynajmu palet

Coraz więcej przewoźników decyduje się na wynajem palet; najczęściej od producentów oraz operatorów logistycznych, którzy oferują najwyższej jakości certyfikowane produkty. Usługi wynajmu palet to tzw. pooling. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż palety można zamówić w każdej ilości i do dowolnego miejsca a co najważniejsze wtedy, gdy naprawdę są one potrzebne. Palety przed dostarczeniem do klienta są odpowiednio sprawdzone pod kątem stanu technicznego oraz przygotowane (w tym np. poddawane obróbce fitosanitarnej).

Firmy wynajmujące często oferują też odbiór pustych palet z miejsca wysyłki towaru. Przewoźnik nie musi zatem martwić się o ich zwrot czy przechowywanie. Często można także wymienić uszkodzoną paletę na nową bez dodatkowych kosztów. Ich wynajem jest też dużo tańszy niż zakup. Zwykle miesięczny abonament wynosi kilka złotych za jedną paletę.

 

  1. Outsourcing paletowy

W wielu przypadkach wynajem palet zmienia się w outsourcing. Dochodzi wówczas do oddania wyspecjalizowanemu podmiotowi zewnętrznemu wszystkich zadań związanych z kompleksową gospodarką paletami. Firma outsourcingowa bierze na siebie odpowiedzialność za obrót paletowy oraz całość procesów związanych z transportem i obsługą palet.

Outsourcing paletowy optymalizuje zatem łańcuch dostaw, zapewnia efektywne wykorzystywanie palet, obniża koszty gospodarki paletowej, zwalnia z obowiązku kontroli obrotu, segregacji, naprawy czy recyklingu, a także pozwala dbać o środowisko.

  1. Podsumowanie

Palety to środki załadowcze, które spełniają funkcję ochronną, ułatwiającą transport i magazynowanie oraz funkcję manipulacyjną. Są one jedną z podstawowych jednostek ładunkowych. Obecnie coraz więcej firm (w tym transportowych) korzysta z wynajmu i outsourcingu palet, gdyż w ten sposób mogą  one pozbyć się czasochłonnej i kosztownej funkcji zarządzania paletami i skupić się na podstawowej działalności operacyjnej w obrębie łańcucha dostaw. Wynajem i outsourcing palet mają coraz większe znaczenie na rynku i są jednym z ciekawszych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie firmom korzystającym z palet.

Informacja za: www.rynekpalet.pl, www.chep.com.pl, www.paletywynajem.pl, www.transport-menager.pl, www.mojafirma.infor.pl

Zapisz

Zapisz