Author: | Category: Informacje |

karty paliwowe porównanieWięcej biznesowych możliwości dzięki kartom paliwowym

Karty paliwowe to jeden z najpopularniejszych instrumentów płatniczych na polskim i międzynarodowym rynku usług przewozowych. Tylko niewielki procent firm z nich nie korzysta. Tym, którzy zdecydowali się na ich posiadanie, operatorzy i emitenci gwarantują rozległe pakiety usług; od zakupu paliwa, po naprawy samochodów, opłaty za autostrady, rozliczenie podatku VAT, planowanie tras, kontrolę kierowców, pomoc drogową i wiele więcej. Warto poznać wszystkie możliwości biznesowe kart paliwowych i wybrać dla siebie tę najlepszą (i niekoniecznie tylko jedną).

 

Duża konkurencja i wiele korzyści

Wśród emitentów kart paliwowych panuje duża konkurencja. Na rynku można spotkać tradycyjne karty paliwowe oraz karty paliwowo-serwisowe oferowane przez duże koncerny paliwowe oraz niezależnych operatorów. Dzięki temu przedsiębiorstwa (nawet te najmniejsze) mogą liczyć na spore ulgi i wiele korzyści. Coraz częściej można podpisać umowę i zobowiązać się na zakup tylko minimalnej ilości paliwa miesięcznie, a  także ustalać indywidualne limity kwotowe.

Obecnie karty spełniają wiele różnorodnych funkcji (na początku służyły wyłącznie do zakupu paliwa, dziś umożliwiają rozliczanie innych wydatków związanych z transportem) i imponują wręcz obfitością powiązanych z nimi usług. Wszystkie transakcje rejestrowane są w Internecie więc właściciel firmy lub menager floty na bieżąco może kontrolować wydatki, otrzymywać raporty i faktury oraz zmieniać ustawienia i ograniczenia na karcie.

 

Porównanie najpopularniejszych kart paliwowych

Użytkownicy kart stawiają przede wszystkim na wysokość rabatów, dostępność sieci stacji paliw oraz bezpieczeństwo transakcji, a to już niejako standard operowany przez producentów kart. Wybór najlepszych emitentów musi być jednak zawsze poprzedzony wnikliwą analizą oferty wszystkich firm wydających w Polsce karty. Poniżej zestawienie tylko niektórych (najbardziej popularnych) kart na rynku dedykowanych dla transportu i serwisu.

 

  • DKV

Niezależny operator DKV proponuje bezgotówkowe tankowanie i zakup akcesoriów na ponad 54tys. stacji paliw w całej Europie. Oprócz tego dzięki karcie można rozliczać opłaty drogowe na terenie całej Europy (autostrady, tunele, mosty, promy, podatek ekologiczny Ecotaxe we Francji), korzystać z serwisów naprawczych i pomocy drogowej (24h na dobę), planować podróże, otrzymać zwrot zagranicznego podatku VAT i zarządzać transakcjami przez Internet (w tym planowanie i analiza płatności całej floty, kalkulacja opłat drogowych, porównanie cen paliw na stacjach, śledzenie pojazdów w czasie rzeczywistym). Dodatkowo klienci mogą korzystać z sieci tanich stacji w Polsce, w Austrii i na Węgrzech i płacić nawet o 7% mniej za paliwo. Operator współpracuje także siecią stacji i warsztatów min. Orlen, BP i Lotos. Wydanie karty jest bezpłatne, płacona jest jedynie prowizja od transakcji. Rozliczenie płatności następuje z odroczonym 21 dniowym terminem, a klienci otrzymują raz na 2 tyg. fakturę zbiorczą. Karta nie ma sztywnych limitów ilości tankowań i wysokości miesięcznych rachunków.

 

  • UTA

Za pomocą karty UTA można płacić za benzynę, olej napędowy, gaz oraz za wiele innych produktów i usług, a także rozliczać opłaty drogowe (możliwość płacenia w różnych systemach dzięki urządzeniu UTA MultiBox), opłaty za naprawy serwisowe, pomoc drogową, odprawy graniczne, odzyskać zagraniczny podatek z 27 państw oraz akcyzę, korzystać z mycia i czyszczenia pojazdów (cysterny, silosy, chłodnie), zlokalizować pojazd, zaplanować trasę, skalkulować koszty, dodatkowo każdy ma dostęp do usług online (w tym bieżące monitorowanie transakcji, raporty, analizy, faktury) i obsługi profesjonalnego doradcy. Zakres usług oraz limitów wydatków paliwowych zależy od rodzaju karty. Karta UTA akceptowana jest w ponad 50 tys. punktów w Europie oraz basenie Morza Śródziemnego. W Polsce operator ma największą sieć, na której można płacić kartami. Operator nie pobiera żadnych opłat za wydanie oraz bieżącą obsługę. Rozliczenie płatności następuje co dwa tygodnie z 30 dniowym terminem płatności (najdłuższym na rynku).

 

  • Orlen

Karta Orlen Open Driver umożliwia bezgotówkowy zakup paliwa oraz produktów i usług na stacjach w Polsce, Czechach, Niemczech i na Litwie (akceptowana na ponad 2700 stacji). Każdą kartę można dopasować do indywidualnych potrzeb kierowcy. Dzięki karcie Orlen można płacić za polski system ViaTOLL oraz odzyskać podatek VAT od zagranicznych transakcji. Za pomocą usług online można otrzymać pełne raporty oraz bezpłatne e-faktury. Koszt obsługi karty ustalany jest indywidualnie. Fakturowanie odbywa się raz lub dwa razy w miesiącu (operator umożliwia wybór waluty za transakcje zagraniczne w euro lub w złotówkach). Aby otrzymać kartę należy zadeklarować zakup min. 1000 litrów paliwa miesięcznie (limity wydatków ustalane są indywidualnie).

 

  • BP Plus

Karta BP umożliwia zakup paliwa i towarów na stacjach, płatności za przejazd większością dróg w Europie (rozliczenie elektronicznego myta, kupno winiet i płatności na bramkach), zapewnia pomoc drogową, transport kolejowy ciężarówek, dostęp do licencjonowanych myjni, parkingów strzeżonych oraz umożliwia zwrot zagranicznego VAT. Dzięki usługom online można zarządzać kartami przez całą dobę i mieć wgląd do wszelkich transakcji, otrzymywać raporty dotyczące funkcjonowania floty, wprowadzać limity kwotowe i ograniczenia co do miejsca lub pory tankowania. Karta BP Plus obejmuje zasięgiem ponad 18 tys. punktów w 32 różnych krajach. Nie ma żadnych opłat związanych z wystawieniem i obsługą karty. Rozliczenie płatności odbywa się dwa razy w miesiącu i podlega negocjacjom.

 

  • Lotos

Karta Lotos Biznes obejmuje zasięgiem Polskę oraz Europę (Esso Card). Nie ma żadnych opłat za jej wydanie (jedynie w przypadku dodatkowych kart i duplikatów). Karta zapewnia rabaty na zakup paliwa, towarów i usług, fakturowanie zbiorcze, kontrolę kierowców, usługi online (w tym podgląd transakcji, zamawianie i blokowanie kart, pobieranie faktur), system smsowy o wykorzystaniu limitu i terminach faktur. Rozliczenie płatności następuje z odroczonym terminem uzgadnianym indywidualnie. Limit kredytowy na karcie ustalany jest także indywidualnie w zależności od analiz finansowych przedsiębiorstwa i potrzeb zakupowych klienta. Karta pozwala na dokonanie od 1 do 9 transakcji na dobę.

 

  • Statoil

Kart Statoil ma kilka typów (w zależności od potrzeb danej firmy) i pozwala płacić za wszystkie towary i usługi dostępne na stacjach w Polsce i za granicą. Klienci mogą płacić przelewem lub za pomocą polecenia zapłaty. Dzięki karcie można płacić za przejazdy płatnymi drogami w Polsce oraz uzyskać urządzenie viaBox do rozliczeń w systemie viaTOLL, a także rozliczać elektroniczne myto w większości krajów Europy. Klienci mają możliwość zarządzania flotą, zmian na karcie i pobierania faktur w wersji elektronicznej dzięki serwisowi internetowemu. Koszty obsługi ustalane są indywidualnie z operatorem. Aby otrzymać kartę należy podpisać umowę na zakup min 400 litrów paliwa miesięcznie.

 

  • E100

Dzięki karcie E100 można dokonywać zakupu paliwa (na niektórych stacjach po hurtowych cenach), płacić za myjnie, serwis samochodowy, parkingi oraz konwoje, otrzymać darmowe posiłki na wybranych stacjach, a także rozliczać e-myto i otrzymać zwrot VAT z państw Unii. W pakiecie dodatkowym karta E100 obejmuje pomoc operacyjną na terenie Polski, Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii i Słowacji, likwidację skutków wypadków, pomoc w odzyskiwaniu skradzionych dokumentów, a nawet pomoc w poszukiwaniu zaginionych kierowców. Dzięki usługom online klienci mogą otrzymywać e-faktury, monitorować przejazd floty od stacji do stacji, sprawdzić wszelkie transakcje i porównać ceny paliw. Zasięg sieci E100 obejmuje 3500 stacji w 26 krajach i wciąż się rozwija. Rozliczenie płatności następuje po przedpłacie lub z odroczonym terminem płatności (fakturowanie raz/dwa razy w miesiącu, okres kredytowania ustalany indywidualnie). Limity są ustalane zgodnie z życzeniem posiadacza karty (od 100 do 2500 litrów na kartę).

 

  • Shell

Karta euroShell umożliwia płatności za paliwo, akcesoria samochodowe, korzystanie z myjni, pomocy drogowej, płatnych dróg w Polsce i Europie, a także przewóz samochodów ciężarowych koleją i rozliczanie mandatów drogowych. Dzięki aplikacji do zarządzania kartami klienci mogą otrzymywać różnorodne raporty, blokować kartę, zaplanować trasę, wyszukać najbliższą stację i wydrukować mapę. Koszty obsługi karty są zmienne (w zależności od ilości kart i wybranych usług). Rozliczenie płatności odbywa się zazwyczaj w cyklu dwutygodniowym. Klienci otrzymują limity kredytowe na kartę ustawiane indywidualnie.

 

  • Aris

Dzięki karcie Aris klienci mogą tankować paliwo, rozliczać opłaty drogowe, korzystać z myjni, parkingów strzeżonych, planować trasy, otrzymać zwrot podatku oraz uzyskać porady prawne i spedycyjne. Rozliczenie płatności następuje po przedpłacie lub w postaci kredytu. Dzięki usłudze online otrzymuje się rejestry tankowań, raporty i faktury. Nie ma żadnych opłat za obsługę karty. Fakturowanie odbywa się dwa razy w miesiącu. Klient może zgodnie z życzeniem ustalić limity na kartę (dobowe, tygodniowe, miesięczne, za względu na stację, kraj i do wyczerpania określonej kwoty).

Wśród nie wymienionych wyżej, a  godnych uwagi są także Lukoil, Eurowag, Diesel Card Redtortuga, Moya, Berlio czy Bza-Esso Card.

 

Podsumowanie

Karty paliwowe to narzędzie pozwalające na rozliczanie większości płatności związanych z transportem drogowym, umożliwiające optymalizację kosztów i czasu, zarządzanie flotą, dające pełną kontrolę nad transakcjami, a przy tym najbezpieczniejsza forma płatności bezgotówkowych. Nowoczesne technologie dają użytkownikom coraz więcej możliwości, z których warto korzystać. Na rynku jest bardzo dużo emitentów kart oraz mnogość ich rodzajów, a co za tym idzie różnorodność zastosowań i wiele przydatnych usług dodatkowych. Zwiększa się także sieć i liczba punktów akceptacji kart w całej Europie. Klienci mogą decydować ile kart i jakie pakiety potrzebują i sami definiować sposób użycia instrumentów płatniczych. Obecnie nawet małe firmy przewozowe z krótką historią kredytową mogą wejść w posiadanie kart paliwowych i czerpać z nich korzyści.