Author: | Category: Systemy, Technologia |

Zastosowanie systemu monitorowania pojazdów może przyczynić się do obniżenia kosztów funkcjonowania firm transportowych. Zasada działania takich systemów jest prosta. W każdym monitorowanym samochodzie montowany jest nadajnik, który ustala za pośrednictwem GPS aktualną pozycję pojazdu, a z komputera pokładowego pobiera istotne dane na temat stanu samochodu (m.in. położenie, prędkość i kierunek jazdy, zużycie paliwa). Wszystkie dane są następnie przesyłane na serwer centrali za pośrednictwem sieci GSM. W dowolnym momencie możemy zapoznać się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi monitorowanych pojazdów, łącząc się z centralą za pomocą przeglądarki internetowej.
Zastosowanie systemu monitorowania niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejsza to minimalizacja pozaplanowych tras i postojów oraz zmniejszenie zużycia paliwa. Analiza i optymalizacja przebiegów samochodu przekłada się bezpośrednio na zwiększenie wydajności w obsłudze zleceń transportowych i wzrost terminowości dostaw przewożonych towarów.
Nie bez znaczenia jest też kontrola parametrów technicznych samochodu oraz wzrost bezpieczeństwa pojazdu i kierowcy. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania kilkuprocentowej zniżki w ubezpieczeniu.