System optymalizujący trasy i monitorujący pojazdy
Branża TSL to obecnie bardzo nowoczesny obszar gospodarki. Spowodowane jest to innowacyjnością produktów, jakie dedykowane są dla tego rynku. Użyteczność dostępnych rozwiązań stosowanych w tym sektorze jest naprawdę imponująca. Nowe produkty wpływają w dużym stopniu na ekonomiczność i konkurencyjność firm, przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w branży, a przy tym niejednokrotnie oddziałują także na ochronę środowiska. Warto zatem z nich korzystać i być na bieżąco z nowościami.
Produkt innowacyjny dla logistyki
Systemów informatycznych i telematycznych przeznaczonych dla branży transportowej, spedycyjnej i logistycznej jest bardzo dużo. Każdy z nich ma określone zadania i każdy charakteryzuje się innym poziomem innowacyjności. Niezwykle istotne jest to, iż programy te mają umożliwić swoim użytkownikom wykonywanie wielu zadań za pomocą jednego narzędzia. Jednak głównym celem ich zastosowania mają być wymierne korzyści dla firm z sektora TSL oraz ich klientów i partnerów biznesowych.
Pod koniec ubiegłego roku odbyła się IX edycja konkursu „Produkt Innowacyjny dla Logistyki i Transportu 2013”. Kapituła konkursowa od lat wyłania innowacyjne produkty, wspierające pracę działów logistycznych (a od tej edycji także produkty i usługi pozwalające optymalizować procesy produkcyjne). Spośród 35 firm, które zgłosiły się do konkursu wyłoniono zwycięzcę oraz rozdano pięć wyróżnień. Wszystkie nagrodzone produkty otrzymały prawo do firmowania ich godłem „Produkt Innowacyjny 2013”.
Platforma umożliwiająca monitorowanie w jednym miejscu pojazdów wyposażonych w różne systemy GPS
Jedno z wyróżnień w kategorii IT (systemy informatyczne) otrzymała firm TIMOCOM Soft- und Hardware GmbH za program kalkulacyjno-trackingowy TC eMap®. Zasługuje on na szczególną uwagę, gdyż jest to innowacyjny moduł obliczeniowy tras z funkcją śledzenia przesyłek, który wdrożono w czerwcu 2013r. TC eMap® jest zintegrowany z giełdą transportową TC Truck&Cargo® i umożliwia swoim klientom nie tylko optymalne planowanie podróży, podgląd do bieżącej sytuacji na drodze oraz kalkulację kosztów przejazdu, ale także monitorowanie pojazdów wyposażonych w różne systemy telematyczne (różne nadajniki GPS) na jednej mapie.
Od tej pory zleceniodawcy mają możliwość śledzenia wszystkich samochodów przewożących ich towary (bieżące położenie pojazdu oraz prędkość z jaką się porusza), niezależnie od programów, z których korzystają usługodawcy transportowi. Zdobywanie informacji o aktualnych pozycjach pojazdów zabiera zatem nadawcom znacznie mniej czasu, gdyż za pomocą TC eMap® wszystkie transporty znajdują się w jednym miejscu, skupiając dane od ponad 70 różnych dostawców systemów telematycznych z całej Europy. To niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo przewożonych ładunków oraz zapobiega wyciekowi informacji, gdyż wszystkie poufne dane są zabezpieczone.
Z tego innowacyjnego narzędzia z powodzeniem korzystają także przedsiębiorstwa transportowe, traktując go jako element wiarygodności i prestiżu. Udostępniając bowiem możliwość trackingu swoich samochodów stają się bardziej konkurencyjne i godne zaufania. Zleceniodawcy niejednokrotnie zwracają uwagę na ten aspekt sprawy przy wyborze odpowiedniego usługodawcy.
TC eMap® to jedyny tego typu produkt na rynku, a dzięki wyróżnieniu w konkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki i Transportu 2013” ma szansę zwiększyć transparentności przewozów i bezpieczeństwo w branży TSL oraz podnieść efektywność pracy swoich użytkowników.
Podsumowanie
Dzięki możliwości śledzenia pojazdów i znajdujących się w nich towarów korzyści odnoszą wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw. Stąd też platformy do trackingu są takie popularne w całej Europie. Na ryku funkcjonuje wielu dostawców systemów GPS, z których usług możemy skorzystać, a dzięki nowemu programowi firmy TIMOCOM zyskamy możliwość obserwowania wielu pojazdów (często wyposażonych w rożne systemy telematyczne) i zabrania tych danych na jednej czytelnej mapie. Oprócz tego możemy także łatwo wyznaczyć najlepszą dla nas trasę, obliczyć jej koszty i sprawdzić natężenie ruchu na drogach.