Author: | Category: Informacje, News, Przepisy |

Nowy taryfikator mandatów.

©Bürgi-Fotolia.com

W środę, 19 października 2011 roku, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, przyjęła projekt rozporządzenia, zmieniającego taryfikator punktów karnych. Po doprecyzowaniu wszelkich zapisów owego rozporządzenia, przez resorty rządowe oraz Krajową Radę Sądowniczą, dokument ten ma wejść w życie.

Nowy taryfikator mandatów drogowych w sposób zdecydowany zaostrza kary za zdarzające się najczęściej naruszenia przepisów kodeksu drogowego. Kierowcy na pewno więcej zapłacą za rozmowy telefoniczne bez wykorzystania zestawu głośnomówiącego w czasie jazdy. Dotychczas podczas kontroli drogowej groził za to wyłącznie mandat, a po wprowadzeniu zmian w przepisach wykroczenie to będzie pociągało za sobą dodatkowo pięć punktów karnych.

Zwiększono karę za niezapięcie pasów bezpieczeństwa, do czterech punktów karnych. Taką samą karę poniosą motocykliści jeżdżący bez kasku. Sześć punktów karnych zostanie nałożonych na kierowców przewożących dzieci poza fotelikiem. Cofanie na drodze ekspresowej lub autostradzie pociągnie za sobą 5 punktów karnych. To nie wszystkie z wprowadzonych obecnie zmian.

Zdjęcie ©Bürgi-Fotolia.com