Author: | Category: Informacje, Przepisy |

opłaty Łotwa autostradaOd 01.07.2014 roku chcąc wykonywać transport towarów po Łotwie trzeba będzie wykupić nową winietę autostradową. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Transportu Republiki Łotewskiej opłata drogowa dotyczy wszystkich samochodów ciężarowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, poruszających się głównymi autostradami państwowymi. Opłaty autostradowe mają polepszyć warunki utrzymania, modernizacji i rozwoju dróg krajowych na Łotwie, a także skłonić przedsiębiorców do kupna bardziej ekologicznych samochodów.

 

Wysokość opłat i sposób płatności za drogi na Łotwie

Cena winiety autostradowej na Łotwie uzależniona jest od masy całkowitej pojazdu, liczby osi pojazdu oraz kategorii emisji spalin. Można wnieść opłatę dzienną (obowiązuje 24h od momentu zakupu), tygodniową, miesięczną i roczną. Dzienna stawka wynosi od 8 euro do 11 euro (roczna od 484 euro do 925 euro). System opłat funkcjonuje na określonych drogach (drogi główne, z wyłączeniem skrzyżowań). Do kontroli ważności opłaty drogowej uprawniona jest łotewska policja.

Opłaty można dokonywać za pośrednictwem serwisu elektronicznego https://lvvignette.eu/ (strona tłumaczona na język łotewski, angielski i rosyjski) oraz gotówką lub kartą kredytową w terminalach na stacjach benzynowych i punktach biznesowych dystrybutora; przed skorzystaniem z drogi płatnej.

Zabukowanie winiety przez Internet wymaga podania okresu, na jaki ma być wystawiona winieta, numerów rejestracyjnych pojazdu, państwa, w którym dany pojazd jest zarejestrowany, klasy emisji spalin pojazdu, masy pojazdu (w przedziale od 3,5-12t lub powyżej 12t) oraz liczbę osi pojazdu. Podobnie sprawa wygląda przy zamawianiu winiety poprzez terminal stacjonarny.

Na stronie internetowej można także sprawdzić wysokość wniesionej opłaty i termin ważności danej winiety. Zakup winiety za pomocą internetowego portalu płatniczego nie wymaga zabierania ze sobą wersji drukowanej, potwierdzającej dokonanie opłaty. Wszelkie informacje o systemie winiet na Łotwie można uzyskać pisząc na adres email [email protected]. Po 21 lipca będzie dostępna dla klientów także infolinia w języku angielskim.

 

Wykaz dróg płatnych

Winiety na Łotwie obowiązują na autostradzie A1z Rygi (Baltezers) do granicy z Estonią (Ainaži), autostradzie A2 z Rygi (Sigulda) do granicy z Estonią (Veclaicene), autostradzie A3 z Incukalns-Valmiera do granicy z Estonią (Valka), A4 – obwodnicy Rygi (Baltezers-Saulkalne), A5 – obwodnicy Rygi (Salaspils-Babite), autostradzie A6 Riga-Daugavpils-Krāslava do granicy z Białorusią, autostradzie A7 Ryga-Bauska do granicy z Litwą (Grenctale), autostradzie A8 Ryga-Jelgava do granicy z Litwą (Meitene), autostradzie A9 Riga (Skulte) Liepaja, autostradzie A10 Ryga-Ventspils, autostradzie A11 Liepaja do granicy z Litwą (Rucava), autostradzie A12 Jekabpils-Rezekne do granicy z Rosją (Terehovo), autostradzie A13 od granicy z Rosją (Grebnevo)-Rezekne-Daugavpils do granicy z Litwą (Medumi), A14 – obwodnicy Daugavpils (Kalkuni-Tilti) oraz A15 obwodnicy Rezekne.

 

Podsumowanie

Opłaty drogowe na terytorium Łotwy zaczęły funkcjonować z dniem 1 lipca 2014 roku i wynikają one z dyrektyw Unii Europejskiej. Należy pamiętać o tym, że winiety muszą wykupić przedsiębiorcy lub kierowcy pojazdów (bądź zespołów pojazdów) o masie całkowitej powyżej 3,5 tony; zarówno tych wykonujących przewóz towarów, jak i przeznaczonych do tego celu.