Author: | Category: News |

Jak skutecznie oferować i wyszukiwać wolne powierzchnie?

  1. Wysoki i stabilny poziom popytu
  2. Wzrost zainteresowania najemców
  3. Powierzchnie dostępne pod wynajem i stawki czynszu
  4. Gdzie szukać atrakcyjnych magazynów?
  5. Podsumowanie
Jak skutecznie oferować i wyszukiwać wolne powierzchnie?

Tylko w III kwartale br. zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w naszym kraju wyniosły 13 mln m2. Dodatkowo w budowie pozostaje ponad 1 mln m2 hal magazynowych, z czego większość jest już wynajęta. Świadczy to o tym, że rynek magazynowy w Polsce rozwija się z miesiąca na miesiąc.

Jak dokładnie przedstawiała się podaż i popyt oraz gdzie pozostawało najwięcej pustostanów w miesiącach lipiec – wrzesień 2017 r.?

  1. Wysoki i stabilny poziom popytu

Po bardzo udanym roku 2016  na polskim rynku magazynowym, odnotowujemy kolejne imponujące wyniki jeśli chodzi o ilość budowanych obiektów i zainteresowanie nimi.

Według danych wiodącej agencji nieruchomości Colliers Internationale w III kwartale 2017 r. na rynek dostarczono łącznie 940 tys. m2 powierzchni w ramach 32 nowych projektów. Tym samym zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej osiągnęły poziom ponad 13 mln m2. Na blisko 800 tys. m2 podpisano 131 umów najmu. Oznacza to, że popyt utrzymuje się na wysokim poziomie i jest stabilny.

Największy wzrost podaży zaobserwowano na rynku szczecińskim. Do użytku oddano tam 161 tyś. m2 pod magazyn dla firmy Amazon oraz 130 tyś. m2 dla firmy Zalando. Do największych projektów w III kwartale należy też zaliczyć Panattoni Park Grodzisk III (45,6 tyś. m2). Nadal największym rynkiem magazynowym w Polsce pozostaje Warszawa. Całkowita podaż na tym rynku w analizowanym okresie wyniosła 231,9 tyś. m2. Tylko w strefie II dostarczono 185,2 tyś. m2. W Warszawie zrealizowano  w sumie 11 projektów.

Dobre prognozy są także dla mniejszych rynków, jak Rzeszów i Kielce gdzie deweloperzy zabezpieczyli już grunty pod nowe inwestycje.

  1. Wzrost zainteresowania najemców

Także w ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwowano wysoki popyt, który osiągnął blisko 800 tyś. m2. Najbardziej pożądane lokalizacje to Polska Centralna i II Strefa Warszawska. To właśnie na rynku warszawskim najemcy podpisali umowy na 167 tyś. m2 powierzchni (stanowiły one 21% całkowitego popytu w całej Polsce). Tylko w Stefie II podpisano umowy na 130,2 tyś. m2. Jednak to Polska Centralna okazała się w analizowanym okresie największym rynkiem pod względem wolumenu transakcji (w sumie podpisano tam 9 umów na łączną powierzchnię 150 tyś. m2). Spośród wszystkich wynajętych hali magazynowych, nowe umowy stanowiły 61,8%, udział renegocjacji wyniósł 37%.

Przewiduje się, że do końca br. popyt osiągnie analogiczny poziom jak rok wcześniej, tj. ok. 3,3 mln m2.

  1. Powierzchnie dostępne pod wynajem i stawki czynszu

Na koniec września br. niewynajęte pozostawało 794,5 tyś. m2. Wskaźnik pustostanów osiągnął wynik 6,1% (o 0,1% więcej niż w II kwartale). To stosunkowo niski wskaźnik wolnych powierzchni pod wynajem. Najwięcej powierzchni dostępnych było  w Warszawie w strefie I (9,8%), w Poznaniu (9,3%) oraz w Krakowie 8,5%.

Efektywne stawki czynszów pozostają stabilne na większości głównych rynków. I tak dla przykładu w Warszawskiej Strefie I ceny za miesiąc wahają się od 3,5 do 4,8 euro za m2, w Polsce Centralnej od 1,9 do 2,9 euro za m2, w Poznaniu od 2,10 do 2,70 euro za m2, w Trójmieście od 2,20 do 2,90 euro za m2, w Szczecinie od 2,40 do 3,50 euro za m2, w Krakowie od 2,80 do 4,50 euro za m2.

  1. Gdzie szukać atrakcyjnych magazynów?

Mimo iż rynek magazynowy w naszym kraju z roku na rok notuje wzrosty, niejednokrotnie znalezienie wolnego magazynu lub odpowiedniego składu logistycznego graniczy z cudem. Ale często problem mają także właściciele wolnych przestrzeni składowych, którzy nie są w stanie wynająć swojej powierzchni ze względu na brak ofert.

Tu z pomocą przychodzą giełdy powierzchni magazynowych; taką w swojej ofercie ma np. firma TIMOCOM. Giełda powierzchni magazynowych pomaga właścicielom składów zredukować pustostany magazynowe przy minimalnym nakładzie, a tym samym zoptymalizować ich wykorzystanie. Giełda działa także w odwrotnym kierunku. Przewoźnicy i spedytorzy, którzy szukają ofert magazynowych mają tu do dyspozycji aż do 30.000 powierzchni magazynowych i logistycznych w 44 europejskich krajach. Wystarczy określić swoje potrzeby odnośnie pożądanego magazynu (rodzaj, miejsce, wyposażenie, wielkość). Baza automatycznie przeszukuje oferty dostosowane do wskazanych wymagań. Następnie należy  kliknąć w wybraną ofertę, gdzie wyświetlają się dane kontaktowe potencjalnych partnerów biznesowych. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla tych, którzy szukają magazynów do kontraktów długoterminowych oraz dla tych, którzy potrzebują ich wyłącznie w czasie pików handlowych. Taka giełda może być także interesująca dla wielu innych branż.

  1. Podsumowanie

Rynek magazynowy w Polsce prężnie się rozwija. Obiekty magazynowe pozostają w kręgu zainteresowań zwłaszcza firm z sektora logistyki kontraktowej (firmy logistyczne, produkcyjne, dystrybucyjne) oraz z branży e-commerce (handel elektroniczny). Nie dziwi zatem coraz większa aktywność deweloperów. Pozytywne wyniki w Polsce świadczą o stale wzrastającym potencjale tego biznesu. Podobny trend możemy obserwować także na rynku międzynarodowym.

Ale mimo ciągłego rozwoju rynku często trudno jest wynająć odpowiedni skład. Z drugiej strony na rynku pozostaje wciąż dużo niewykorzystanych pustostanów. Szansę na rozwiązanie tych problemów dają giełdy magazynowe. Dzięki takiemu wirtualnemu rynkowi ofert można z łatwością znaleźć lub zaoferować wolny magazyn w całej Europie.

Informacja za: www.colliers.com/pl, www.timocom.pl