Transport gazów – co musisz wiedzieć
- Transport gazu – ADR
- Doradca ADR
- Specjalne oznakowanie
- Wyposażenie pojazdy do transportu gazu
Jeśli zamierzasz zająć się transportem gazów musisz pamiętać, że jest to specyficzny rodzaj transportu drogowego. Niezbędny będzie odpowiedni sprzęt, przeszkoleni kierowcy oraz … wiedza. Każdy przedsiębiorca, który chce zająć się przewozem gazów musi współpracować z certyfikowanym doradcą ADR.
-
Transport gazu – ADR
Transport gazu, który niewątpliwie jest materiałem niebezpiecznym, odbywa się na zasadach ADR. Według umowy ADR, gazy należą do klasy 2. Podział gazów wygląda następująco:
STAN SKUPIENIA
– gazy sprężone (np. CNG),
– skroplone ((np. LPG),
– schłodzone skroplone ((np. LNG)
– rozpuszczone oraz
– absorbowane.
WŁAŚCIWOŚCI NIEBEZPIECZNE
– gazy palne (F),
– niepalne,
– nietrujące (A, O),
– trujące (T).
-
Doradca ADR
Jeśli zdecydujesz zająć się transportem gazów, będziesz musiał zatrudnić certyfikowanego doradcę ADR. Jego obowiązkiem będzie m.in.:
– sprawdzanie zgodności przewozu towarów niebezpiecznych z przepisami prawnymi,
– sprawdzanie wymagań przedsiębiorcy związanych z pakowaniem, załadunkiem, napełnianiem lub rozładunkiem towarów niebezpiecznych,
– sprawdzanie przepisów dotyczących pakowania, oznakowania i stosowania nalepek ostrzegawczych (pojazdy do transportu gazu oznakowane są specjalnymi tablicami barwy pomarańczowej),
– sprawdzenie klasyfikacji towarów niebezpiecznych,
– sporządzanie rocznych sprawozdań,
– sporządzanie sprawozdań powypadkowych,
– szkolenie osób zaangażowanych w procesy związane z materiałami niebezpiecznymi (każdy kierowca musi ukończyć odpowiedni kurs i zdać egzamin).
– wystawianie zaświadczeń i dokumentów przewozowych.
-
Specjalne oznakowanie
Jak już zostało wspomniane, pojazdy do transportu gazu oznakowane są specjalnymi tablicami w kolorze pomarańczowym. Jeśli pojazd przewozi sztuki przesyłki (np. gaz w butlach) – na tablicach nie umieszcza się oznaczeń literowych. Jeśli natomiast gaz transportowany jest w cysternie, w górnej części tablicy umieszczony zostanie numer rozpoznawczy zagrożenia, w dolnej zaś czterocyfrowy numer UN, który identyfikować będzie przewożoną substancję. Z boku cysterny powinny znajdować się nalepki ostrzegawcze. Jeśli cysterna przewozi różne substancje, oznaczona musi zostać każda jej komora.
-
Wyposażenie pojazdy do transportu gazu
Samochody ciężarowe, które są wykorzystywane do przewozu gazów musze spełniać dodatkowe wymagania techniczne uzależnione od dopuszczalnej masy całkowitej. Niezbędne jest również dodatkowe wyposażenie:
– co najmniej 2 gaśnice,
– dwa stojące znaki ostrzegawcze,
– klin dla każdego pojazdu,
– kamizelkę odblaskową, latarkę, rękawice i okulary ochronne dla członków załogi.
Źródło: Truck&Van – 03/2018, http://mib.gov.pl/2-Towaryniebezpieczne.htm