W chwili obecnej wprowadzane są w życie nowe przepisy dotyczące badania trzeźwości kierowców na polskich drogach. Dotychczas, jeśli pierwsze badanie trzeźwości wykazało w wydychanym przez kierowcę powietrzu obecność alkoholu, zatrzymywane było jego prawo jazdy. W ten sposób doszło do podjęcia wielu fatalnych w skutkach decyzji o odebraniu prawa jazdy.
Policjanci wskazują, że wielokrotnie takie decyzje były dziełem przypadku, ponieważ kierowca nie był pod wpływem alkoholu, ale zjadł jabłko, czekoladkę z alkoholem, czy też przed jazdą użył płynu do płukania ust.
Komendant Główny Policji zdecydował się na zmianę przepisów, aby takie sytuacje nie miały już miejsca. Teraz, jeśli w drugim i trzecim badaniu trzeźwości kierowcy alkomat wykaże 0.0, to policja odstąpi od wszczynania procedury zatrzymania prawa jazdy. Jeśli jednak drugie z badań wciąż będzie wykazywało, że w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol, nawet w niewielkiej ilości, a trzecie badanie pokaże 0.0, to i tak policja będzie zmuszona oddać sprawę do sądu.