Author: | Category: News, Przepisy, Systemy |

osobowki viatollZ obecnym obrazem polskich autostrad nierozerwalnie związane są bramki poboru opłat za przejazd poszczególnymi odcinkami dróg. Wszystko jednak wskazuje na to, że bramki te do 2016 roku mają zniknąć. Na autostradach w Polsce ma bowiem zostać wdrożony elektroniczny system poboru opłat od samochodów osobowych.

Priorytetem jest wprowadzenie na polskich autostradach systemów lub systemu pobierania opłat od kierowców bez konieczności zatrzymywania się. Niewykluczone, że operator systemu opłat drogowych viaTOLL przygotuje odpowiednią infrastrukturę dla aut osobowych. Urządzenie umożliwiające elektroniczny pobór opłat od kierowców samochodów osobowych miałoby kosztować około 10 euro.

Rozważane jest wprowadzenie dla kierowców samochodów osobowych małych urządzeń pokładowych, takich jak te wykorzystywane obecnie w samochodach ciężarowych, ale być może dla podróży jednorazowych i okazjonalnych może zostać zastosowany system tzw. trip planning. Polega on na zarejestrowaniu się w systemie i opłacaniu z góry elektronicznej trasy.

Jeśli system poboru opłat od wszystkich pojazdów zostanie oparty na istniejącej infrastrukturze, obecnie jest on już w dużej części gotowy i szybko można go dostosować do potrzeb wszystkich kierowców.