Author: | Category: Informacje, News |

R_by_Michael Hirschka_pixelio.de

Na polskich autostradach w chwili obecnej obowiązują ograniczenia do 130 km/h. Tymczasem, specjaliści z Politechniki Krakowskiej, po dokonaniu szczegółowych badań i analiz, alarmują, że polska sieć autostrad w większości przypadków kompletnie nie jest przystosowana do przemieszczania się po niej z tak dużą prędkością. Naukowcy mówią nawet, że wprowadzenie tak wysokich, maksymalnych limitów było stanowczo zbyt pochopne.

Jeszcze do niedawna po polskich autostradach mogliśmy jeździć z maksymalną prędkością wynoszącą 120 km/h. Rząd jednak postanowił zwiększyć limit prędkości o kolejne 10 kilometrów na godzinę. Jak pokazują statystyki, taka decyzja spowodowała zwiększenie się liczby wypadków śmiertelnych.

Liczne elementy autostrad są niebezpieczne i mogą być przyczyną wypadków i kolizji. Rozbiegówki i zjazdy z autostrad są zbyt krótkie, także samochodom trudno jest wyhamować do bezpiecznej prędkości. Z drugiej strony, samochody włączające się do ruchu mają kłopoty z rozpędzeniem się do prędkości, pozwalającej na bezkolizyjne przeprowadzenie takiej operacji.

Zakręty autostrad, w których w czasie deszczu zbiera się woda, są także niebezpieczne. Łatwo tam wpaść w poślizg, zwłaszcza przy prędkości 130 km/h. Zastrzeżenia naukowców dotyczyły również niedostatecznego oznakowania miejsc niebezpiecznych oraz barier na poboczach.