Author: | Category: News, Systemy, Technologia |

e-myto dla samochodów osobowychZ początkiem czerwca system e-myto, z którego dotychczas korzystały wyłącznie samochody ciężarowe, zostanie otwarty również dla aut osobowych. Kierowcy osobówek będą mogli korzystać z systemu elektronicznego poboru opłat, ale nie na wszystkich trasach w Polsce.

E-myto dla samochodów osobowych będzie funkcjonowało na odcinkach autostrad A2 Konin – Stryków oraz A4 Bielany Wrocławskie – Sośnica. Od lipca 2011 roku e-myto jest systemem obowiązkowym dla wszystkich pojazdów samochodowych oraz zespołów pojazdów, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. System ten jest konieczny także dla autobusów, bez względu na ich masę całkowitą. Z kolei, kierowcy samochodów osobowych od 1 czerwca 2012 roku będą mogli przyłączyć się do systemu e-myta, ale w odniesieniu do nich nie będzie to obowiązkowe, a dobrowolne.

Dzięki skorzystaniu z elektronicznego systemu poboru opłat kierowca auta osobowego nie będzie musiał zatrzymywać się na bramce na autostradzie, aby zapłacić za przejazd nią. Niemniej jednak, e-myto wymaga wyposażenia samochodu w urządzenie ViaAuto.