Branża transportowa rozwija się w ostatnich latach bardzo dynamicznie dlatego rośnie tu zapotrzebowanie na nowoczesne rozwiązania. Jednym z nich są giełdy transportowe, które w krótkim czasie stały się nieodzownym narzędziem zarówno dla firm przewozowych jak i dla dystrybutorów, którzy szukają transportu na swoje wolne ładunki. Liczne zalety giełd, m.in. aktualność umieszczanych na nich ofert osiągnięta dzięki formie internetowej czy ułatwiony dostęp o każdej porze i w każdym miejscu gdzie można skorzystać z intrenetu spowodowały, że coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z tych portali.
Spore zapotrzebowanie na tego typu portale spotkało się z dużym odzewem- obecnie istnije na rynku europejskim ok. 100 giełd transportowych. Różnią się one między sobą ilością użytkowników oraz umieszczanych zleceń transportowych, przejrzystością, ceną a także bezpieczeństwem które zapewniają swoim klientom w porocesie dokonywania transakcji. Przy tak dużej liczbie operatorów warto zastanowić się jakie kryteria giełda ładunków powinna koniecznie spełniać, jakie są tylko praktycznymi dodatkami a jakie się w ogóle nie przydadzą.
Ilość użytkowników a ilość zleceń transportowych
Wśród ponad 100 giełd w Europie nietrudno o ich różnorodność. Niektóre z nich są małe, niektóre bardzo wyspecjalizowane, inne natomiast są dużymi giełdami znanymi w całej Europie. Z opinii umieszczanych na różnych forach transportowych jasno wynika, że jednym z najważniejszych faktorów wyróżniających dobrą giełdę jest oczywiście ilość możliwości do nawiązania współpracy. ”Giełd jest sporo ale na wielu jest mało ludzi, czyli małe zainteresowanie, dlatego moim zdaniem tylko te z wieloma użytkownikami są godne uwagi” – twierdzi jeden z forowiczów. Podjęcie decyzji o wyborze jednej z giełd wydaje się z tej perspektywy proste – im więcej zarejestrowanych użytkowników, tym większa szansa na zrobienie „dobrego” interesu i przyzwoity zysk. Jednak to nie na liczbę użytkowników lecz ofert, które każdy z nich codziennie ogłasza powinniśmy zwracać uwagę. Jeżeli bowiem giełda ma 10.000 użytkowników a każdy z nich wystawia codziennie ok. 2 ofert, oznacza to 20.000 ofert na zlecenia transportowe każdego dnia. Natomiast giełdy które werbują imponującą liczbą użytkowników ale każdy z nich wystawia na nich ofertę tylko raz na tydzień, często mają o wiele mniej zleceń transportowych. Problem ten wynika głównie z braku jednolitych reguł które określałyby kim właściwie jest użytkownik i jakie wymagania każdy musi spełnić aby zyskać jego miano. Pewne jest jednak, że naprawdę dobre giełdy mają więcej ofert niż użytkowników.
Wiarygodność oferentów a finansowe bezpieczeństwo usługobiorców
Kolejnym dla wielu forowiczów ważnym kryterium na który zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę przy wyborze giełdy transportowej, jest bezpieczeństwo jakie zepewnia ona swoim klientom. ”Skąd mam wiedzieć, że dana firma jest wiarygodna i jak przejade się z ich ładunkami to dostanę kasę? Ryzyk fiyzk?” – pyta jeden z forowiczów. Strach ten wydaje się być uzasadniony. Dlatego warto zwrocić uwagę na pakiet zabezpieczeń jakie dana giełda oferuje, dowiedzieć się jak wygląda weryfikacja firm, które są użytkownikami giełdy, co dzieje się z firmami, które nagminnie nie płacą za transport itp.
Dobry poziom dwóch powyżej opisanych aspektów nie gwaruntuje wprawdzie idealnej giełdy, ale ich kiepski poziom napewno sprawi, że nie będziemy z danej niej zadowoleni. Dlatego przed podjęciem decyzji warto się zastanowić nad oczekiwaniami, jakie mamy wobec takiego programu i poszukać informacji dotyczących tych dwóch kryteriów.