Author: | Category: Informacje, News, Systemy, Technologia |

system sterowania ruchem Na Podhalu, konkretnie przy większości tras prowadzących pod Tatry, w ostatnim czasie zamontowano urządzenia pomiarowe, badające ruch samochodowy. Są one zasilane bateriami słonecznymi, dzięki czemu nie generują dodatkowych kosztów związanych z zasilaniem energią elektryczną.
System sterowania ruchem, jaki wdrożony został na Podhalu nieprzerwanie analizuje natężenie ruchu na drogach. W sumie urządzeń w powiecie nowotarskim i tatrzańskim jest ponad 100. Niektóre z nich wyposażono dodatkowo w małe stacje meteorologiczne, monitorujące warunki atmosferyczne i ostrzegające kierowców.
Na tablicach świetlnych umieszczonych nad drogami na Podhalu z inteligentnego systemu sterowania ruchem  można odczytać informacje dotyczące na przykład czasu przejazdu daną drogą.
Wszystkie dane z urządzeń pomiarowych trafiają do Regionalnego Centrum Nadzoru Ruchu w Krakowie, gdzie tworzony jest spójny model ruchu samochodowego na Podhalu. Stamtąd informacje o natężeniu ruchu i pogodzie są wyświetlane na tablicach świetlnych.