Author: | Category: Systemy, Technologia |

Komputer pokładowy do zadań specjalnych-efektywne zarządzanie flotą transportową

Jak zwiększyć efektywność zarządzania flotą?

 

  1. Korzyści z zastosowania nowoczesnych rozwiązań systemowych
  2. Nowa generacja tabletów
  3. Podsumowanie

 

Punktualność dostaw i umożliwienie monitoringu towarów w czasie rzeczywistym to główne wyznaczniki konkurencyjności firm transportowych na rynku. Procesy te bez wątpienia wspierają rozwiązania telematyczne i powiązane z nimi nowoczesne urządzenia pokładowe. Ale implementacja tego typu systemów w przedsiębiorstwie przynosi także szereg innych korzyści. Przede wszystkim umożliwia planowanie tras, pozwala na kontrolę stylu jazdy kierowcy i zużycie paliwa, zdalne pobieranie danych z tachografu oraz rozliczanie czasu pracy pod kątem obowiązujących przepisów. Telematyka zmienia zatem organizację pracy i ogranicza koszty.

Obecnie większość przewoźników nie wyobraża sobie już zarządzania firmą transportową bez systemu telematycznego i to niezależnie od tego, czy posiada duży tabor jeżdżący na trasach międzynarodowych, czy też obsługuje lokalny rynek przy użyciu ograniczonej liczby pojazdów.

  1. Korzyści z zastosowania nowoczesnych rozwiązań systemowych

Współczesny transport stawia przed przewoźnikami wiele wymagań. Obecnie musi być on nie tylko efektywny i ekonomiczny, ale także maksymalnie bezpieczny. Do tego stale rosnąca konkurencja między przedsiębiorstwami zmusza do poszukiwania coraz nowszych rozwiązań systemowych. Jednym z nich są nowoczesne systemy telematyczne.

Na rozwiązania telematyczne składa się aplikacja biurowa oraz komputer pokładowy (jednostka centralna) instalowany w ciężarówce. Oprogramowanie pozwala na śledzenia pojazdów i przewożonych ładunków w czasie rzeczywistym, precyzyjne zaplanowanie przewozu przy wykorzystaniu dokładnych map cyfrowych (wraz ze wskazaniem dróg alternatywnych, wyznaczaniem miejsc tankowań i parkingów strzeżonych), dotrzymywanie terminów dostaw oraz kontrolę i lepsze wykorzystanie czasu pracy kierowców on line.

Zastosowanie rozwiązań telematycznych pozwala także na rejestrację podstawowych parametrów eksploatacyjnych pojazdu (obroty silnika, zużycie paliwa, prędkość, naciski na osie, temperatura przewozu etc.). Ciekawym rozwiązaniem jest również asystent stylu jazdy pozwalający na monitorowanie zachowania kierowcy na drodze w czasie rzeczywistym. Umożliwia to zmniejszenie średniego spalania paliwa, dzięki korygowaniu stylu jazdy kierowców a nawet zatrzymanie pojazdu w przypadku nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa przez kierowcę. Właściciel firmy ma także dostęp do precyzyjnych raportów i analizy dostępnych danych, z których następnie może rozliczać swoich pracowników a także określić podstawowe wskaźniki funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Komputery pokładowe ułatwiają także managerom flot komunikację z kierowcą (najczęściej w postaci wiadomości tekstowych). Także kierowcy za pomocą dotknięcia palcem mogą łatwo nawiązać kontakt z bazą. Dzięki temu kosztowne rozmowy telefoniczne (głównie międzynarodowe) redukowane są do minimum. Co ważne wszystkie wysyłane komunikaty są rejestrowane i archiwizowane.

  1. Nowa generacja tabletów

Od jakiegoś czasu coraz większą popularność i uznanie wśród firm transportowo-logistycznych zdobywają przenośne tablety pokładowe na system operacyjny Android. Oferują one znacznie więcej możliwości niż komputery pokładowe poprzedniej generacji. Dzięki najnowszym aplikacjom kierowcy mogą jeszcze łatwiej wykonywać swoje  zadania i zlecone czynności przy użyciu tabletów; w tym natychmiastowo przesyłać dokumenty dotyczące odbioru towaru oraz inne pliki (np. podpis klienta) za pomocą skanera. Znacznie  przyspiesza to obieg dokumentacji. Dodatkowo dzięki łączności bezprzewodowej tablety usprawniają komunikację a przejrzysty ekran dotykowy umożliwia kierowcom intuicyjną obsługę urządzenia.

Rozwiązanie to pozwala także na redukcję wielu urządzeń montowanych w kabinie. Niewątpliwą zaletą tego typu systemów jest bowiem możliwość wdrożenia aplikacji zaprojektowanych przez kontrahentów, z którymi współpracuje firma transportowa. Gros zleceniodawców wymaga bowiem od kierowców aktywnego korzystania z indywidualnie zaprojektowanych przez nich programów.

Przydatną funkcją jest także kamera i możliwość wyświetlania obrazu dookoła całego pojazdu oraz robienie zdjęć np. podczas załadunku/rozładunku, czy w celu udokumentowania ewentualnych uszkodzeń.

  1. Podsumowanie

Zarządzanie flotą i ładunkami przy użyciu systemów telematycznych ma na celu usprawnienie funkcjonowania każdej firmy transportowej, wspomaganie jakości świadczonych przez nie usług i redukcję kosztów. Systemy te mają szeroki zakres działania; od planowania tras i lokalizacji pojazdów, poprzez podgląd czasu pracy kierowców i styl ich jazdy, kontrolę nadużyć, łatwą komunikację i szybki obieg dokumentów. Dodatkowo zwiększają one bezpieczeństwo w transporcie (bezpieczeństwo ruchu drogowego, bezpieczeństwo kierowców, pojazdów i ładunków).

Bez niezawodnego systemu telematycznego nie da się w dzisiejszych czasach konkurować w branży transportowej (bez względu na liczebność floty pojazdów). Na rynku jest wielu dostawców tego typu rozwiązań; z roku na rok spadają też ceny urządzeń. Szukając systemu odpowiedniego dla siebie należy określić swoją wizję i oczekiwania oraz przeanalizować dostępne produkty i ich cenę. Można także przez kilka miesięcy przetestować niektóre narzędzia i dopiero potem wybrać najlepszą ofertę.

Informacja za: www.trimbletl.com, www.astrata.eu, www.transics.com, www.logistyka.net.pl, www.transport-manager.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz