Karty paliwowe to obecnie jedno z najbardziej popularnych narzędzi w branży transportowej. Można pokusić się wręcz o stwierdzenie, że są one po prostu niezbędne przy prowadzeniu firm przewozowych i przynoszą im wymierne profity. Co takiego kryją w sobie karty flotowe, że są tak chętnie wykorzystywane w przedsiębiorstwach i z jakimi nowościami na rynku możemy się ostatnio spotkać?
Rodzaje kart i ich funkcjonalność
Na rynku funkcjonują dwa rodzaje kart paliwowych – emitowane przez niezależne firmy, które posiadają umowy z wybranymi sieciami stacji oraz przez mniejsze i większe koncerny paliwowe. Karty mogą mieć zasięg tylko krajowy, lub międzynarodowy. Większość kart przypisana jest do konkretnego pojazdu (na numer rejestracyjny), pozostałe na konkretną osobę lub okaziciela. Aby otrzymać kartę nierzadko trzeba zadeklarować minimalne miesięczne zużycie paliwa w danej flocie.
Karty paliwowe to już nie tylko sposób na bezgotówkowe rozliczanie opłat za paliwo, czy płatne autostrady; to pakiet usług i narzędzi optymalizujących zarządzanie flotą pojazdów, niezależnie od jej wielkości i rodzaju. Wśród nich warto wymienić: raportowanie, elektroniczne fakturowanie z odroczonym terminem płatności, stałą kontrolę kosztów, indywidualny program do obsługi kart, całodobową pomoc drogową, odzyskiwanie zagranicznego podatku VAT lub akcyzy pobranej za paliwo poza granicami kraju.
Nowości na rynku
Nowością, która może zainteresować klientów jest karta dystrybutora paliw International Diesel Services (IDS). Jedną z głównych cech tej karty jest bezpieczeństwo. Zaawansowana technologia pozwoliła na wyposażenie karty IDS w nowoczesny chip i osobisty kod PIN. Zapewnia to zminimalizowanie potencjału nadużyć. Bezdotykowa karta zostaje odczytana po zbliżeniu jej do terminala, a transakcja zostaje centralnie zautoryzowana po wprowadzeniu kodu. Tego typu produkt zapewnia większą kontrolę i wzmacnia środki bezpieczeństwa.
Niezależni emitenci
Wśród „gigantów” rynkowych warto wymienić kartę DKV CARD, która już po raz dziesiąty została wybrana paliwową kartą roku, przeznaczoną dla transportu towarowego i autobusowego. Karta DKV jest obecna na rynku od ponad 80 lat i cieszy się największym zasięgiem w całej Europie. Dzięki tej karcie klienci mogą dokonywać rozliczeń wszelkich produktów i usług związanych z podróżą i eksploatacją pojazdu, a także korzystać z wielu innych zalet. Podstawowe usługi to: bezgotówkowe tankowanie (z rabatem na paliwo) oraz zakup wybranych akcesoriów ponad 54 tys. punktów akceptacji w 40 krajach. Dzięki niej przewoźnik otrzymuje także możliwość planowania podróży i kalkulacji kosztów, rozliczenia opłat drogowych we wszystkich działających systemach (bez zabezpieczenia finansowego przy rozliczaniu w systemie post-paid), rozliczenie podatku drogowego we Francji, serwisy naprawcze, całodobową pomoc drogową, zwrot zagranicznego VATu, czy internetowy serwis do zarządzania transakcjami.
Kolejna kartą o pełnym zakresie usług jest UTA Full Service Card. Umożliwia ona na zasadzie opłat bezgotówkowych pełen serwis niezbędny pojazdowi w drodze. Zaliczyć do niego należy: zaopatrzenie w paliwa i smary, naprawy serwisowe, pomoc drogową, serwis urządzeń chłodniczych, opłaty promowe, opłaty autostradowe, drogowe, opłaty za tunele i mosty, zakup e-winiet obowiązujących jako opłata za drogi w niektórych krajach, pełen zakres mycia i czyszczenia pojazdów, transport kombinowany drogowo-kolejowy, konwojowanie na Białorusi, odprawy graniczne, zwrot podatku VAT z zagranicy oraz zwrot części akcyzy. Operator karty zapewnia dostęp do ponad 32 tys. doskonale zlokalizowanych punktów akceptacji na terenie 37 państw Europy, północnej Afryki i części Azji.
Koncerny paliwowe
W Polsce największym emitentem kart paliwowych jest PKN Orlen. Oferuje on kilka rodzajów kart, umożliwiających bezgotówkowe zakupy paliw, usług i produktów na ponad 2,5 tys. stacjach paliw w kraju, w Czechach, Niemczech i na Litwie. Zaletami kart jest uproszczone fakturowanie i odroczone terminy płatności oraz indywidualne dostosowanie oferty do realnych potrzeb i specyfiki posiadanej floty. Za zakup produktów pozapaliwowych kierowcy mogą zbierać punkty VITAY, a następnie wymieniać je na prezenty. Klienci posiadający kartę Open Drive mogą dodatkowo skorzystać z ubezpieczenia ochrony prawnej dla właścicieli i kierowców pojazdów mechanicznych na preferencyjnych warunkach. Istnieje również możliwość korzystania z usług serwisowych, obejmujących naprawy, przeglądy okresowe, pomoc assistance, usługi oponiarskie, czy zakup ogumienia (bezgotówkowo).
Karta paliwowa BP Plus Routex umożliwia nie tylko zakup paliwa i innych towarów na stacjach, ale także zapłatę za przejazd większością autostrad i tuneli w Europie, zwrot VAT na bardzo atrakcyjnych warunkach, korzystanie z autoryzowanych myjni, parkingów strzeżonych, czy całodobową pomoc drogową. Zaletą jest też niewątpliwie możliwość samodzielnego określenia limitów wydatków (ilościowych lub wartościowych) oraz wprowadzenie ograniczenia pory i miejsca tankowania. Narządzie to jest idealnym rozwiązaniem dla firm, niezależnie od wielkości floty czy skali działalności. Zapewnia pełne bezpieczeństwo transakcji, kontrolę wydatków oraz wygodę korzystania z jednej z największych sieci stacji paliw w Europie. Zasięg karty to ponad 18 tys. stacji w całej Europie.
Trzy różne karty euroShell umożliwiają płatności za paliwo, akcesoria samochodowe, opłaty drogowe w Polsce i Europie, regulowanie podatków, zwrot akcyzy z transakcji zagranicznych, pomoc drogową, a nawet regulowanie mandatów drogowych. Mając ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie kart paliwowych oraz dysponując jedną z największych sieci stacji na świecie, koncern ten zapewnia swoim klientom większą kontrolę, wygodę oraz wyższy poziom bezpieczeństwa. Firma oferuje jedną z największych sieci w Europie, posiadającą ponad 2,5 tys. stacji przystosowanych do obsługi pojazdów ciężarowych.
Oferta kart paliwowych jest bardzo bogata. Na naszym rynku warto też wyróżnić innych emitentów kart, zasięgiem obejmujących Polskę, jak i inne kraje europejskie np. Statoil, Lotos, Lukoil, Moya, Diesel Card Redtortuga, Aris, E100, BZA-ESSCO Card, Berlio, czy Plose Sistem Service.
Podsumowując
Karta paliwowa to skuteczny sposób na kontrolę i zarządzanie taborem transportowym zarówno w małych, jak i dużych firmach przewozowych. Kart paliwowych na rynku jest wiele. Nie można wskazać, która z nich jest najlepsza. Wszystko zależy od preferencji przedsiębiorców, obsługiwanych tras (lokalnie czy międzynarodowo) lub liczby tankowań. W wielu przypadkach korzystne jest używanie kilku rodzajów kart (szczególnie przy dużej flocie pojazdów), gdyż kierowcy mają wówczas do dyspozycji więcej punktów akceptacji (zarówno stacje paliw, jak i punkty pozapaliwowe), a przedsiębiorcy otrzymują różne możliwości i większe rabaty.
Informacja za: www.ids.q8.com/pl, www.dkv-euroservice.com/pl, www.uta.pl, www.orlen.pl, www.bp.com/pl, www.shell.pl