Author: | Category: Przepisy |

inspektor-lusterkoJeżeli w czasie przeprowadzanej przez inspektora kontroli stwierdzi on naruszenie przepisów, będzie chciał nałożyć karę. Ważnym jest, że kierowca może się z tym nie zgodzić. Wtedy ma prawo nie podpisać protokołu. Z pewnością będzie to korzystny dowód w trakcie postępowania sądowego, ponieważ dla sądów protokół kontroli jest najważniejszym dokumentem.

Kontrola

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Nie wysiadaj z pojazdu. Poczekaj aż podejdzie do Ciebie inspektor i przedstawi Ci swoją legitymację służbową. Jeśli poprosi Cię o przestawienia pojazdu, zrób to.

Pytania inspektora

O co może zapytać inspektor? Z pewnością najczęstszymi pytaniami są te dotyczące tego skąd i dokąd jedzie kierowca i jaki ładunek przewozi itp. Poza tym, jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli, możesz zostać poproszony o dokumenty, m.in. o:

– prawo jazdy,

-dowód rejestracyjny i ubezpieczenie,

– wykresówkę lub kartę kierowcy,

– zapisy tachografu z 28 dni,

– wypis z licencji,

-dokumenty przewozowe (CMR, WZ, faktury, dokumenty celne itd.)

– inne dokumenty uzależnione od rodzaju przewozu.

Co jeszcze może sprawdzić inspektor­­?

Dodatkowo podczas kontroli możemy się spodziewać, że inspektor sprawdzi zamocowanie ładunku oraz stan techniczny pojazdu (oraz sprawdzi badania). W czasie kontroli stanu technicznego może mieć miejsce kontrola: układu hamulcowego, układu kierowniczego, widoczności, osi, kół, opon i zawieszenia, a także uciążliwość dla środowiska, czy też tachograf.

Kiedy dowód rejestracyjny może zostać zatrzymany?

Przede wszystkim wtedy, gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu, nie został poddany badaniu, kierowca posiada nieczytelny dowód rejestracyjny, kierowca nie okazał OC. W takim przypadku będziesz mieć 7 dni na używanie pojazdu i naprawienie usterek.