Author: | Category: News, Prognozy |

plnyWyższa kara za brak OC dla aut „z kratką” i ciężarowych

Właściciele pojazdów podlegających rejestracji w Polsce zobowiązani są do wykupienia dla nich ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli będą poruszali się po drogach bez ważnej polisy OC, narażają się na nałożenie na nich kary grzywny. W przypadku aut osobowych nie jest ona tak wysoka, ale już przy samochodach ciężarowych będzie miała wysoką wartość.

Wielu kierowców nie jest świadomych tego, że kara za brak aktualnej polisy OC jest wyższa nie tylko przy stricte samochodach ciężarowych, ale również przy autach z homologacją ciężarowych, tzw. autach z kratką, które obecnie pozwalają na odliczenie pełnego podatku VAT przy ich zakupie.

Kara nałożona na kierującego pojazdem za brak aktualnego OC wynosi ponad 5 tys. zł, a dla samochodów osobowych będzie ona wynosiła 3,3 tys. zł. Warto pamiętać więc przy rejestrowaniu samochodu, zwłaszcza auta z kratką, że konieczne jest wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Tylko w 2013 roku nałożono kary za brak OC na ponad 5400 właścicieli samochodów ciężarowych, w tym aut z kratką. Nałożył je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.