Autor: | Kategoria: Informacje, News, Przepisy |

19 lipca bieżącego roku sejmowa komisja infrastruktury wyraziła swoje poparcie dla senackiej poprawki do nowelizacji ustawy dotyczącej czasu pracy kierowców i transportu drogowego. Nowelizacja ustawy ma docelowo dostosować polskie prawo do unijnych wymogów.

Nowela obejmuje zmianę w zapisach tachografów. Zmieniony zostanie wzór formularza, jaki jest wykorzystywany przez pracodawców w przypadku kierowców przebywających na zwolnieniu lekarskim. Łącznie ze zmianą wzoru formularzy, automatycznie pojawiła się konieczność zmiany polskiego prawa. Zgodnie z proponowanymi poprawkami do ustawy, kierowca będzie musiał rejestrować na umieszczonym w samochodzie tachografie wykonywane przez siebie czynności, m.in. czas prowadzenia samochodu, czas załadunku i rozładunku, jak i wszelkich przerw w pracy. Dzięki temu możliwe będzie skorygowanie kwestii przestrzegania przez kierowców prawa odnoszącego się do czasu pracy i konieczności wykonywania obowiązkowych przerw.

Jeśli kierowca udaje się na zwolnienie lekarskie lub urlop wypoczynkowy, ma on otrzymać od pracodawcy odpowiednie zaświadczenie o tym fakcie.

Poprawka do ustawy spowoduje, że uzupełniona zostanie lista danych, które są zapisywane na tachografie. Będą one okazywane podczas każdorazowej kontroli drogowej kierowcy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *