Autor: | Kategoria: Prognozy, Przepisy |

czas-tirNowelizacja ustawy o transporcie drogowym w Polsce zmieni maksymalny czas pracy przedsiębiorców – kierowców. Nowe przepisy polskiego prawa, które zostały już podpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, będą dostosowane do regulacji unijnych.

Przedsiębiorcy kierowcy będą mogli więc po wejściu w życie nowelizacji ustawy o transporcie drogowym pracować maksymalnie 48 godzin tygodniowo. Powyższe zmiany wynikają z obowiązku wdrożenia do polskiego prawa części przepisów tzw. pakietu drogowego Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z października 2009 roku.

Przedsiębiorcy kierowcy i kierowcy pracujący na własny rachunek będą musieli przestrzegać średniego, tygodniowego czasu pracy nieprzekraczającego 48 godzin. Przepisy zakładają ewentualne wydłużenie czasu pracy do 60 godzin tygodniowo, po spełnieniu warunku, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy przedsiębiorca nie przekroczył średniej normy wynoszącej 48 godzin.

Dodatkową zmianą uwzględnioną w nowych przepisach jest wymóg posiadania zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, przy wykonywaniu krajowego transportu drogowego, bądź licencji wspólnotowej na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *