Author: | Category: News, Prognozy, Przepisy |

opony zimowe-mandatKierowcy mogą wybierać pomiędzy trzema grupami opon: zimowych, letnich i całorocznych. Wiele osób wybierało dotychczas opony całoroczne, których nie trzeba było wymieniać w związku ze zmianą pogody. Nikt też nie kontrolował tego, na jakich oponach w danym sezonie jeżdżą kierowcy. Już niebawem może to ulec zmianie.

Jeszcze w tym roku, jak twierdzi gazeta „Rzeczpospolita” mogą wejść w życie w Polsce przepisy nakazujące wymianę opon letnich lub całorocznych, na zimowe. Jeśli taki zapis znajdzie się w Kodeksie drogowym, kierowcy nie wypełniający tego obowiązku zapłacą wysoki mandat – 500 zł.

Regulację dotyczącą wprowadzenia obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych zaproponowali posłowie z sejmowego zespołu ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Postulują oni, aby w okresie od 1 listopada do 31 marca kierowcy obowiązkowo jeździli w Polsce na oponach zimowych.

W Polsce na zmianę opon z letnich na zimowe decyduje się dziś 95% kierowców. Pozostali wybierają najczęściej opony całoroczne do jazdy i zimą i latem.