Author: | Category: News, Przepisy |

W Austrii od początku tego roku istnieje obowiązek oznaczenia wszystkich ciężarówek i busów plakietką emisji spalin normy Euro, jeżeli ich trasa będzie wiodła do lub przez Wiedeń oraz przez wschodnią część Dolnej Austrii. Co ważne, plakietki z innych krajów nie są uznawane ze względu na różnice w przepisach i ustawach o zakazach i oznaczeniach. Winiet nie można także zakupić na granicy, stacjach paliw, czy w kioskach. Kierowca pojazdu, który nie posiada winiety w czasie kontroli zostanie ukarany wysokim mandatem. Co jeszcze należy wiedzieć o wprowadzonych tam plakietkach ekologicznych i innych zakazach środowiskowych?

flaga austria

Nowelizacja ustawy, a plakietki emisji spali

Zgodnie z nowelizacją austriackiej ustawy IG-L od 01 stycznia 2015 roku każdy samochód ciężarowy i ciągnik siodłowy musi być oznaczony plakietką emisji spalin normy Euro, w zależności od klasy emisji do jakiej jest zaliczany. W obiegu znajduje się 6 winiet, które odpowiadają klasom emisji od Euro 1 do Euro 6. Winietę należy umieścić na przedniej szybie samochodu w wyznaczonym miejscu. Na winiecie musi być wydziurkowanych 6 ostatnich cyfr numeru identyfikacyjnego pojazdu. Wszystkie dane samochodu muszą być wprowadzone do Urzędu w Austrii. Do winiety musi być wystawione także zaświadczenie o jej wydaniu. Pojazd, który nie będzie posiadał winiety zostanie automatycznie zakwalifikowany do normy Euro1, a kierowca zostanie ukarany mandatem w wysokości ponad 2 tyś euro.

Wymóg oznaczenia pojazdów plakietką ekologiczną dotyczy również najnowszych i najbardziej nowoczesnych samochodów ciężarowych oraz pojazdów przegubowych we wszystkich kategoriach wagowych. Nowelizacja ustawy wprowadziła bowiem nową winietę ekologiczną dla ciągników o klasie emisji spalin Euro 6. Pojazdy z tą normą, które wcześniej posiadały winietę przyporządkowaną do Euro 5, nie muszą wymieniać jej na nową.

 

Liczy się tylko austriacka plakietka

Austriacka plakietka emisji spalin odnosi się do numeru identyfikacyjnego pojazdu (numer VIN), inaczej niż ma to miejsce w przypadku plakietek zagranicznych (np. niemieckich), które przyporządkowane są do numeru rejestracyjnego samochodu. W praktyce oznacza to, że samochody, które są oznaczone zagraniczną plakietką, potrzebują mimo tego dodatkowo austriacką winietę (każdy pojazd musi zostać zweryfikowany na podstawie odpowiednich dokumentów). Plakietka jest ważna bezterminowo dla konkretnego pojazdu. Obowiązek oznaczenia winietą ekologiczną nie dotyczy autobusów.

 

Zakazy środowiskowe

Wprowadzenie plakietek ekologicznych ma też bezpośredni związek z rygorystycznymi zakazami środowiskowymi, które obowiązują w Wiedniu, okręgu okolic Wiednia, okręgu Bruck, okręgu Gaenserndorf, okręgu Korneuburg oraz okręgu Moedling. Już wcześniej zaostrzono tam bowiem i rozszerzono obowiązujące zakazy jazdy dla aut ciężarowych i pojazdów siodłowych z normą Euro 0. Od lipca 2014 roku obowiązuje tam zakaz jazdy dla pojazdów z normą Euro 1, a od stycznia 2016 roku planowane zakazy jazdy mają objąć pojazdy odpowiadające klasie spalinowej Euro 2.

Austria wprowadziła plakietki ekologiczne oraz zakazy jazdy dla najmniej ekologicznych pojazdów ze względu na narastający ruch samochodowy, a co za tym idzie zwiększenie zanieczyszczenia powietrza spalinami. Wcześniej obowiązek ten nałożyła Republika Federalna Niemiec.

 

Jak otrzymać plakietkę?

Polskie firmy przewozowe mogą zwrócić się z prośbą o wydanie plakietki do przedsiębiorstwa HGH (austriacka firma, która współpracuje z Ogólnopolskim Związkiem Pracodawców Transportu Drogowego). Wydaje ona winiety na podstawie dokumentów przesłanych mailem lub pocztą. Dla wszystkich pojazdów powyżej 3,5 tony winiety przesłane zostają drogą pocztową. Jednorazowy koszt winiety to 25 euro plus 20 euro za przesyłkę. Istnieje też możliwość odbioru osobistego w wiedeńskim biurze HGA, po wcześniejszym uzgodnieniu (pracownicy mówią w języku polskim).

W przypadku pojazdów ciężarowych do 3,5 tony pojazd musi zgłosić się do punktu wydawania winiet i tam pracownik punktu dystrybucji nakleja ją osobiście na pojazd. Jest to jednak procedura dość czasochłonna.

Plakietkę można uzyskać także za pośrednictwem Biura Turystyki PZM Travel, jednak tylko dla pojazdów powyżej 3,5 tony (koszt to 142 zł). Termin realizacji uzyskania plakietki to od 21 dni do miesiąca od daty wpłaty należności na rachunek. Termin ten może być jednak wydłużony z uwagi na procedurę sprawdzania dokumentów w Wiedniu.

 

Podsumowując

Zakazy środowiskowe; w tym obowiązek posiadania winiet ekologicznych dla samochodów ciężarowych i pojazdów siodłowych, obowiązują na razie tylko na terenie Wiednia i obszarach na wschód od Wiednia. Oznacza to jednak, że samochody poruszające się autostradami i drogami szybkiego ruchu na południe, północ oraz w kierunku Słowacji i Węgier muszą być oznaczone takimi plakietkami. Nad przestrzeganiem prawa czuwają austriaccy policjanci.

Inne regiony Austrii już zapowiedziały podobne ograniczenia i zakazy w niedalekiej przyszłości.

Informacja za www.hga-com.at, wytyczne dla transportu TSL Biznes 24/2014, www.pzmtravel.com.pl, www.trucks.com.pl