Author: | Category: Informacje, News, Przepisy |

odliczenie p[odatku Vat za samochód firmowyDotychczas możliwe było odliczenie całego podatku VAT od zakupu samochodu na firmę, jeśli miał on zamontowaną kratkę. W chwili obecnej, takiej możliwości już nie ma, co nie oznacza, że kupując auto dla przedsiębiorstwa nie będzie opcji skorzystania z odliczenia VAT-u. Wystarczy, że samochód zostanie przystosowany do bycia tzw. bankowozem. Co to oznacza?

Otóż, bankowozem może zostać każdy samochód, który będzie wyposażony w specjalny pojemnik, immobiliser oraz modułowy system alarmowy. Nabycie bankowozu nie wiąże się z koniecznością opancerzenia całego samochodu, nie ma bowiem takiego wymagania do odliczenia całego VAT-u od zakupu auta. Taka operacja będzie możliwa, jeśli pojazd będzie służył podatnikowi do działalności gospodarczej.

Można śmiało powiedzieć, że możliwość odliczenia podatku od nabycia bankowozu jest po prostu kolejną luką w prawie. Z tego faktu całkowicie zdaje sobie sprawę Ministerstwo Finansów. Trudno będzie wykazać jednak, że bankowóz rzeczywiście jest niezbędny dla danej działalności przedsiębiorstwa. Będzie to realne tylko w przypadku niektórych profilów firm. Bankowóz z założenia ma służyć do przewożenia wysokich kwot środków finansowych, z siedziby przedsiębiorstwa, do oddziału bankowego.

 

Foto by: ©lassedesignen-Fotolia.com