Author: | Category: News, Prognozy |

Cena oleju napędowego

©Heino_Pattschull-Fotolia.com

Kierowcy samochodów z silnikiem diesla, którzy w ostatnich dniach tankowali na polskich stacjach benzynowych, mogli przeżyć prawdziwy szok, bowiem cena litra oleju napędowego wyceniana jest wyżej niż litr najbardziej popularnej benzyny Pb95.

Za litr oleju napędowego kierowca musi już zapłacić średnio 5,36 zł, a za litr benzyny Pb95 – 5,32 zł. Dotychczas, zawsze olej napędowy był tańszy od benzyny. Eksperci jednak twierdzą, że wzrosty cen oleju były spodziewane ponieważ w wielu krajach europejskich jest już podobnie. Można się wręcz spodziewać kolejnych podwyżek cen w niedalekiej przyszłości.

Aktualny zwyżka cen ropy spowodowana jest przede wszystkim niekorzystnym kursem euro oraz zamianami podatku akcyzowego, które zostały zainicjowane przez Unię Europejską. Po 1 stycznia 2012 roku można się spodziewać, że olej napędowy znów zdrożeje i to o około 15 groszy. Niemniej jednak, i tak kierowcy samochodów z napędem diesel oszczędzają tankując olej napędowy, ponieważ pojazdy te mają mniejsze spalanie.