Author: | Category: Informacje |

Portugalia jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy. To kraj często odwiedzany przez rodzimych turystów, a także polskich przewoźników drogowych. Podróż samochodem z Polski do Portugalii oznacza jednak pokonanie ponad 3 000 km. Do tego system opłat drogowych jest dość skomplikowany i inny dla obcokrajowców. Warto zatem go poznać zanim siądziemy za kółko.

Autostrady z tradycyjnymi bramkami

W Portugalii, tak jak w większości krajów europejskich wszystkie autostrady, drogi szybkiego ruchu i przejazdy niektórymi mostami są płatne. Wysokość opłat zależy od kategorii pojazdu oraz odcinka autostrady. Większość płatnych autostrad posiada tradycyjne bramki wjazdowe i wyjazdowe. Płatności można regulować gotówką w euro, kartami bankowymi „Multibanco” oraz kartami paliwowymi różnych operatorów (kartami magnetycznymi) w systemie elektronicznym Via-Verde. Karty kredytowe są honorowane tylko w nielicznych miejscach.

Autostrady SCUT dla osób mieszkających i posiadających konto w Portugalii

Jeszcze do niedawna w Portugalii istniało kilka bezpłatnych autostrad SCUT („Bez kosztów dla Użytkownika”). Jednak ze względu na pogłębiający się kryzys gospodarczy od 2011 roku autostrady te są także pełnopłatne i obowiązuje na nich wyłącznie system elektronicznego myta. Samochód wjeżdżając na autostradę SCUT jest rejestrowany przez umieszczony nad autostradą system monitoringu. Po upływie 48 godzin kierowca samochodu zarejestrowanego w Portugalii jest zobowiązany do uiszczenia należnej kwoty na poczcie lub jeśli posiada elektroniczne urządzenie pokładowe Via Verde Box (montowane na przedniej szybkie samochodu lub za lusterkiem wstecznym), opłata zostanie pobrana mu bezpośrednio z konta bankowego lub gotówką najdalej 5 dni od przejazdu płatnym odcinkiem. Obcokrajowcy nie powinni wjeżdżać na autostrady SCUT przez bramki oznaczone jako Via Verde, ponieważ są one zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów portugalskich z urządzeniem OBU.

Jak obcokrajowcy mogą regulować płatności na autostradach z tabliczką „electronic toll only”?

Autostrady z symbolem „electronic toll only” (dawniej autostrady bezpłatne SCUT) nie posiadają bramek wjazdowych. Jak już wspomniano wcześniej są one objęte elektronicznym system poboru opłat. Pojazdy na zagranicznych numerach rejestracyjnych nie mogą skorzystać z systemu „opłaty z dołu”. Obcokrajowcy mają zatem kilka innych opcji do wyboru:
•    wykupić bilety do doładowania „toll card”. Są one dostępne wyłącznie na poczcie, na niektórych stacjach benzynowych oraz zamawiając przez Internet. Bilety mają nominały  5, 10, 20 i 40 euro.
•    wykupić bilet wirtualny (pré-pago virtual), ale tylko pod warunkiem, że będziemy przebywać w Portugalii do 5 dni. Opłatę za przejazd można uiścić z góry na poczcie CTT lub za pośrednictwem Internetu podając nr rejestracyjny samochodu.
•    nabyć bilet wirtualny ważny 3 dni, ale ważny tylko dla samochodów osobowych. Koszt to 20,62 euro bez możliwości późniejszego doładowania. Można jednak nabyć tylko 6 biletów w ciągu roku.
•    nabyć bilet wirtualny ważny 5 dni. Minimalna kwota doładowania: 10 euro za samochód osobowy i 20 euro za ciężarowy. Tutaj również bilet nie jest odnawialny.
•    wykupić bilet wirtualny ważny jedynie na przejazd określonym odcinkiem trasy.
•    płatności można również uiścić w czterech nowych punktach na przejściach granicznych w: Vila Nova de Cerveira, Chaves, Vilar Formoso e Vila Real de Santo Antonio oraz na lotnisku w Porto i Faro.
•    zakupić lub wypożyczyć Tymczasowe Urządzenie Elektroniczne CTT (Dispositivo Temporário CTT) zwane inaczej DT. Można je otrzymać na poczcie CTT lub na wybranych stacjach benzynowych. Koszt kupna urządzenia to 27,50 euro z obowiązkowym doładowaniem w wysokości min. 10 euro (samochody osobowe) i 20 euro (samochody ciężarowe). Koszt wypożyczenia to kaucja w wysokości 27,50 euro z obowiązkowym doładowanie min. 10 euro (osobowe) i 20 euro (ciężarowe). Kaucja jest zwracana jeśli oddamy urządzenie w ciągu 30 dni. Naliczana jest wówczas opłata za wynajem, która wynosi 6 euro za pierwszy tydzień i 1,50 euro za każdy następny.

Podsumowanie:

Sieć dróg i autostrad jest w Portugalii bardzo dobrze rozwinięta. Ceny przejazdu też nie są bardzo wygórowane. Orientacyjna cena to 4 – 8 euro za 100 km drogi. Litr paliwa w Portugalii kosztuje 1,62 euro. Największym problemem dla obcokrajowców może być tylko system poboru myta. Jednak na portugalskich granicach już pojawiają się pierwsze automaty (bankomaty), w których zagraniczni turyści i przewoźnicy mogą płacić za przejazd autostradami. Płatność można uiszczać przed wjazdem na autostradę za pośrednictwem kart kredytowych lub debetowych. Urządzenia te znacznie ułatwią pobieranie opłat na dawniej bezpłatnych autostradach.