Author: | Category: Informacje |

Wynajem i serwis wózków widłowych

  1. Dobór odpowiednich maszyn
  2. Finansowanie i utrzymanie w jednym
  3. Wynajem krótkoterminowy
  4. Wypożyczalnia nie tylko wózków
  5. Podsumowanie

 

Optymalizacja kosztów obsługi środków transportu wewnętrznego

Transport wewnętrzny stanowi ważny czynnik działalności firm przewozowych, logistycznych oraz dysponentów przestrzeni magazynowych. Jest on niezbędny zwłaszcza podczas załadunku/rozładunku oraz manipulowania ładunkiem. Do tego typu prac potrzebny jest oczywiście specjalistyczny sprzęt. Niestety jego zakup jest dość drogi. Zdarza się również, że nie ma potrzeby zakupu maszyn, gdyż są one wymagane tylko doraźnie.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się zatem na wypożyczenie środków transportu wewnętrznego, łącznie z ich pełnym serwisem, a nawet z operatorami sprzętu. Powodem tego są spore koszty utrzymania własnych parków oraz braki kadrowe wśród wykwalifikowanych pracowników obsługi tego typu maszyn.

  1. Dobór odpowiednich maszyn

Dobór środków transportu wewnętrznego zależy przede wszystkim od rodzaju danego transportu, wagi, kształtu i rozmiaru ładunku oraz charakteru prac przeładunkowych. Pojazdy transportu wewnętrznego to głównie wózki widłowe popularnie zwane widlakami. W śród nich występują m.in. widlaki ręczne, spalinowe i wózki elektryczne o różnym udźwigu i różnej mocy. Wózek można z powodzeniem wynająć bezpośrednio u konkretnego producenta, dystrybutora, a także w niezależnej firmie oferującej sprzęt wielu marek.

Okresy wynajmu są bardzo elastyczne. Firmy wynajmujące wózki widłowe są w stanie dostarczyć je zarówno na dłuższy okres, jak i tylko na kilka dni lub nawet parę godzin (np. do obsłużenia jednorazowej partii towaru, na czas rozładunku ciężarówki). W trakcie trwania umowy najmu wózek może zostać wykupiony przez Klienta.

  1. Finansowanie i utrzymanie w jednym

Jeśli chodzi o wynajem długoterminowy (zazwyczaj powyżej 3 miesięcy do kilku lat) do użytku oddawane są nowe lub prawie nowe wózki oraz osprzęt potrzebny do ich pracy np. kosze robocze, paletyzery, chwytaki do kartonów, przedłużki do wideł. Dostawca często oferuje także pełen serwis sprzętu, a więc bierze na siebie odpowiedzialność za stan techniczny i utrzymanie środków transportu wewnętrznego. Dla przedsiębiorcy oznacza to redukcję wydatków związanych z przeglądami, konserwacją i naprawą maszyn.

Koszty pozyskania takiego sprzętu są relatywnie niskie. Wynajmujący płaci stałą ratę miesięczną, w której zawiera się opłata związana z finansowaniem oraz utrzymaniem. Na stawkę wpływa najczęściej okres najmu, wartość wózka, jego przebieg, ewentualne ubezpieczenie oraz ustalone warunki pracy. Rata wynajmu stanowi koszt uzyskania przychodu przedsiębiorstwa.

W każdej chwili można również zwiększyć posiadany tabor, doposażyć wózek lub dokonać wymiany sprzętu. Przedsiębiorca nie blokuje kapitału firmy (jak ma to miejsce w przypadku zakupu), efektywniej kontroluje koszty a przede wszystkim może skupić się na podstawowych działaniach operacyjnych swojego przedsiębiorstwa. Ważnym aspektem wynajmu wózków jest również ograniczenie ich przestojów. W przypadku nagłej awarii można bowiem skorzystać z wózka zastępczego. Można także wyeliminować koszty niewykorzystywanego sprzętu w różnych okresach roku.

  1. Wynajem krótkoterminowy

Zaletą wynajmu krótkoterminowego jest na pewno dobór odpowiedniego wózka w zależności od zapotrzebowania i czasu pracy (wózek ma spełnić konkretną rolę w konkretnym czasie). Dzięki temu rozwiązaniu można m.in. uzyskać błyskawiczną pomoc w przypadku awarii, czy zapewnić sobie narzędzie pracy przy niespodziewanym zapotrzebowaniu na transport lub przeładunek.

W przypadku wynajmu krótkoterminowego oddawane są najczęściej wózki używane (kilkuletnie) a koszt jest zazwyczaj ustalany indywidualnie i zależy od okresu wynajmu oraz ilości i wartości wynajmowanego sprzętu. Zdarza się, że pobierana jest także niewielka kaucja. Wózki  dostępne są od ręki a formalności najmu ograniczone są do minimum.

Wynajem krótkoterminowy w każdej chwili można zamienić na wynajem długoterminowy. Oferta dostawców wózków jest bardzo elastyczna.

  1. Wypożyczalnia nie tylko wózków

W ostatnim czasie popularna staje się także usługa wynajmu wózków wraz z operatorami przeszkolonymi do obsługi sprzętu. Na rynku istnieje bowiem deficyt wykwalifikowanej kadry (obsługa widlaka wymaga stosownych uprawnień). Przedsiębiorca decydując się na outsourcing tego typu usług nie musi martwić się o pozyskanie pracowników oraz ich szkolenia.

  1. Podsumowanie

Z roku na rok coraz więcej polskich firm zajmujących się transportem, logistyką i prowadzeniem magazynów rezygnuje z kosztownego i ryzykownego utrzymania własnych parków transportu wewnętrznego. Alternatywą finansowania wózków widłowych jest ich wynajem, który nie wymaga wkładu własnego ani inwestycji w obsługę serwisową.

Jest wiele możliwości wynajmu tego typu sprzętu. Każda z firm przed podjęciem decyzji najmu powinna przeanalizować własne potrzeby oraz porównać różne oferty dostępne na rynku.

Informacja za: www.jungheinrich.pl, www.widlaki.eu, www.emtor.pl, www.still.pl, www.toyota-forklifts.pl, www.linde-mh.pl

Zapisz