Author: | Category: Informacje, News |

Opłaty dotyczące e-myta w Europie od nowego roku zostaną podwyższone w wielu krajach. Wśród nich znalazły się Czechy, Portugalia, Węgry i Austria.

W Czechach już od stycznia 2012 roku zapłacimy o 25% wyższe opłaty e-myta, niż dotychczas. Podwyżka ta nie dotyczy natomiast pojazdów klasy Euro5 i wyższej. W Portugalii od nowego roku rozszerzono strefę obowiązywania płatnych dróg, w wyniku czego myto kierowcy będą musieli zapłacić na autostradzie A23 prowadzącej do Hiszpanii i wynosić będzie ono 12 centów za kilometr. Płatna stanie się również autostrada A22 w kierunku południowym, droga A24 pomiędzy Castro Daire i Vila Real, jak i A25 – od Viseu do Albergarea.

Zapowiadana jest też podwyżka cen winiet na Węgrzech. Od nowego roku obowiązywać będą winiety 1-dniowe, 10-dniowe, miesięczne i roczne. Zniesiono więc winiety 4-dniowe. Od 1 stycznia 2012 roku możliwe, że zostanie wprowadzona nowa, dodatkowa taryfa dla pojazdów normy euro6 w Austrii, ale zmienią się też ceny dla pozostałych pojazdów powyżej 3,5 tony.

Informacje te są niewątpliwie negatywne dla przewoźników europejskich. Odpowiedzią na problem mogą być „wolne ładunki„, które pozwolą zredukować koszty transportu spowodowane wzrostem cen e-myta. Giełda transportowa to zasadniczo jedyne odpowiednie miesjce, gdzie można uzyskać dostęp do tysiecy ofert przewozowych i załadunkowych.