Author: | Category: News, Przepisy |

Dnia 1 czerwca 2017 weszła w życie zmiana ustawy, rozszerzająca obowiązek posiadania opon zimowych przez pojazdy ciężarowe.

Nowe postanowienie określa, że pojazdy użytkowe o dmc powyżej 3,5t (wg. urzędowego języka niemieckiego: klasa M2, M3 jak i zarówno N2 i N3) powinny w warunkach zimowych posiadać opony zimowe, nie tylko jak dotychczas na osi napędowej, jednakże również na „osi kierowanej”.

Póki co możemy odetchnąć z ulgą, ponieważ prawo pomimo, że zostało teraz ustanowione to w życie wejdzie dopiero zimą 2020/2021r.

Następna zmiana zostanie wprowadzona od 2024r.: Na osi napędowej i kierowanej w warunkach zimowych nie będzie można już stosować opon typu M+S. Konieczne będzie stosowanie takich, które zawierają symbol trzech szczytów górskich i płatka śniegu, znane także jako „3PMSF”.

Długoterminowe okresy zostały wprowadzone z uwagi na firmy produkcyjne, handlowe i transportowe, aby miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie do zmian. Do 2024r. będzie można użytkować opony typu M+S. jednakże tylko te, które wyprodukowane zostały do końca roku 2017.

Opony z symbolem trzech szczytów górskich i płatka śniegu, zarówno jak i te typu M+S, nie są jednak prawdziwymi oponami zimowymi, bardziej formą kompromisu: Mogą być stosowane przez cały rok. Ten kto wybiera się zimą do Norwegii, powinien natomiast założyć prawdziwe opony zimowe. Posiadają większą przyczepność na śniegu i gołoledzi.

http://www.trucker.de/winter-spezial-was-winterreifen-wirklich-bringen-1298044.html

Natomiast przy jedzie w warunkach powyżej 6°C, należałoby znowu wymienić opony. Spowodowane jest to faktem, że prawdziwe, miękkie opony zimowe szybciej się zużywają i powodują, że pojazd jest mniej stabilny. Opony całoroczne z kolei powodują mniej oporu i ulegają mniejszemu zużyciu.

Z uwagi na przejście na nowe wymogi dotyczące opon zimowych, wiele firm transportowych będzie musiało w kolejnych latach nie tylko wyposażyć pojazdy ale też naczepy w ten rodzaj opon. W Niemczech zakup będzie wspomagany przez środki z programu de-minimis.