Author: | Category: News |

 

Ekologiczne wykroczenia na wyspach  będą surowo karane

  1. Dlaczego tyle układów oczyszczania spalin jest zmanipulowanych?
  2. Europa przeciwko łamaniu przepisów
  3. Podsumowanie

Kolejny europejski kraj wypowiada wojnę stosowanym w pojazdach ciężarowych emulatorom AdBlue. Już od sierpnia w Wielkiej Brytanii służby kontrolne tego kraju będą wnikliwie sprawdzały transport drogowy pod kątem wykroczeń o charakterze ekologicznym. Transportowcom stosującym nielegalne urządzenia lub modyfikacje grozi mandat karny oraz zakaz dalszej jazdy.

  1. Dlaczego tyle układów oczyszczania spalin jest zmanipulowanych?

Manipulowanie systemem AdBlue w ciężarówkach stało się w ostatnim czasie bardzo popularne. Przewoźnicy i kierowcy chcą w ten sposób obejść rygorystyczne normy, wynikające z przepisów homologacyjnych dla nowo produkowanych pojazdów, podczas gdy norm tych nie spełniają. Przepisy ekologiczne wynikają z rozporządzeń Komisji Europejskiej i określają minimalne warunki czystości spalin jakie powinny spełniać ciężarówki.

Niestety systemy oczyszczania spalin są dość awaryjne a żywotność katalizatorów oraz filtrów cząstek stałych nie jest zbyt długa i trzeba je wymienić na nowe. Również regularnie należy uzupełniać specjalny roztwór AdBlue (wiąże się to oczywiście z kosztami). Niektórzy właściciele pojazdów decydują się wówczas na pewne manipulacje. Do najpopularniejszych sposobów należy montaż urządzeń oszukujących układ SCR (emulatorów służących dezaktywacji systemu i symulowaniu prawidłowej pracy układu emisji spalin), usuwanie z pojazdów filtrów cząsteczek stałych i katalizatorów SCR, używanie tańszych zamienników Adblue a nawet modyfikacje samego silnika. Proceder ten jest oczywiście nielegalny a oszczędność tylko pozorna.

Trzeba jasno zaznaczyć, że łamanie przepisów w tym zakresie wiąże się nie tylko z łamaniem przepisów o ochronie środowiska, ale także z łamaniem norm dotyczących homologowania pojazdów i przestępstwem ekonomicznym (pojazdy te płacą niższe stawki z tytułu e-myta oraz mniejsze podatki, nie spełniając przy tym norm emisji spalin oraz warunków technicznych).

  1. Europa przeciwko łamaniu przepisów

Jako pierwsze wojnę manipulatorom systemu AdBlue w ciężarówkach wypowiedziały Niemcy, Holandia i Austria. W Holandii np. za popełnienie przestępstwa przeciwko środowisku grozi mandat nawet 20 tys. euro, a także kara do 2 lat więzienia.

Teraz także Wielka Brytania zapowiada wzmożone kontrole pojazdów transportowych pod kątem pomiaru emisji spalin. Od sierpnia brytyjska inspekcja DVSA (Driver & Vehicle Standards Agency) będzie sprawdzała nie tylko stan techniczny pojazdów oraz funkcjonowanie tachografów, ale także manipulacje związane z systemem oczyszczania spalin. W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa przeciwko środowisku grozi mandat, zatrzymanie i wycofanie z ruchu pojazdu. Każdy przyłapany otrzyma jednak 10 dni na przywrócenie sprawności układu oczyszczania spalin. Takiej szansy nie dostaną niestety transportowcy, którzy dopuszczą się tego wykroczenia kilkukrotnie.

Również polskie służby kontrolne zapowiadają weryfikację emisji spalin w ciężarówkach oraz prawidłowość użytkowania roztworu AdBlue na większą skalę. Za to wykroczenie w naszym kraju grozi grzywna w wysokości 500 PLN, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz skierowanie pojazdu do serwisu w celu usunięcia nieprawidłowości.

  1. Podsumowanie

Wszelkie manipulacje i kombinacje w układach oczyszczania spalin są nielegalne i mogą narazić właściciela pojazdu na spore koszty związane z wymianą systemu, mandatem karnym, zakazem dalszej jazdy podczas kontroli a nawet karą pozbawienia wolności. Nie warto zatem ryzykować, tym bardziej że w grę wchodzi także zdrowie i życie nas wszystkich.

Informacja za: www.biznesilogistyka.pl, www.transport-expert.pl, www.40ton.net, www.eurovat.info.pl