Author: | Category: Przepisy |

przystrajanie samochodu a mandatZ okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012, jakie organizowane są w Polsce i na Ukrainie, nasz kraj przeżywa/ przeżywał prawdziwy, narodowy zryw. Na ulicach można jeszcze bez trudu zauważyć pięknie przystrojone w barwy narodowe samochody. Niemniej jednak, kierowcy muszą być świadomi tego, że w niektórych przypadkach takie dekorowanie samochodu może być sprzeczne z prawem i pociągać za sobą mandat.

Udekorowanie samochodu musi być zgodne z Kodeksem Drogowym, tj. nie może narażać kierowcy pojazdu i innych uczestników ruchu drogowego na jakiekolwiek niebezpieczeństwo. Jeśli na lusterkach znajdują się światła kierunkowe, nie można ich zasłaniać pokrowcami, nawet w barwach narodowych. Za takie działanie grozi mandat 200 zł i 3 punkty karne. Zawieszanie dużych maskotek i gadżetów z Euro 2012 pod wewnętrznym lusterkiem ogranicza widoczność kierowcy i grozi mandatem od 200 do 500 zł.

Najczęściej auta w Polsce dekorowane są flagami w barwach narodowych. Są one mocowane do szyb lub anten i mają wytrzymać prędkość do 120 km/h. Urwana, pozostawiona na poboczu flaga może kierowcę kosztować od 50 do 200 zł mandatu, za zaśmiecanie. Jeśli jednak flaga niefortunnie uderzy w inny samochód, mandat wyniesie już 200 lub 500 zł i będzie przyznanych do niego 6 punktów karnych.