Opaska, która rozbudzi kierowcę impulsem elektrycznym
- Niebezpieczeństwo zaśnięcia podczas jazdy
- Strażnik aktywności kierowcy
- Podsumowanie
Już niebawem na rynku pojawi się nowoczesne urządzenie, którego funkcją będzie rozbudzanie przysypiających kierowców. Ma ono formę opaski na rękę, która monitoruje poziom aktywności prowadzącego pojazd (sprawdza puls i pocenie się skóry). W momencie, gdy czujniki rozpoznają nieprawidłowe parametry, bransoletka wygeneruje impulsy elektryczne.
Gadżet w zamyśle ma poinformować użytkownika, gdy ten będzie robił się śpiący i tym samym uratować go przed zaśnięciem za kółkiem. Czy pomysł sprawdzi się w praktyce, czy też jest on nietrafiony?
-
Niebezpieczeństwo zaśnięcia podczas jazdy
Zaśnięcie za kierownicą jest tak samo niebezpieczne jak jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Spada wówczas koncentracja i wydłuża się czas reakcji. Jest to bardzo częsty powód wypadków drogowych, które niejednokrotnie kończą się tragicznie. W całej Europie z tego powodu rocznie ginie ok 4 tyś osób.
Kierowcy radzą sobie ze zmęczeniem na różne sposoby. Gros z nich pije napoje energetyczne lub kawę, inni otwierają okno lub podkręcają klimatyzację, jeszcze inni rozmawiają przez telefon, słuchają głośnej muzyki lub palą papierosy. Rozwiązania te przynoszą jednak krótkotrwałe efekty, a w przypadku dużego zmęczenia po prostu nie zadziałają. Najskuteczniejszym sposobem walki ze zmęczeniem jest zrobienie sobie przerwy podczas podróży. Nawet kilkuminutowa drzemka w samochodzie (zaparkowanym w bezpiecznym miejscu) wystarczy by zregenerować organizm.
Kierowcy często jednak zapominają o tym i ignorują niepokojące objawy zmęczenia takie jak ziewanie, uczucie ciężkich powiek, opadająca głowa, brak analizy i odpowiedniej reakcji na sygnalizację świetlną czy znaki drogowe oraz trudności z przypomnieniem sobie wydarzeń z ostatniej minuty. Dlatego też na rynku zaczynają pojawiać się nowoczesne gadżety, które mają ustrzec przed niebezpieczeństwem.
-
Strażnik aktywności kierowcy
Jednym z nich jest urządzenie do rozbudzania kierowców STEER. Projekt łotewskiej firmy to sprzęt typu wearables (urządzenia mobilne dające się nosić). Do grupy tej zalicza się takie akcesoria jak inteligentne zegarki, opaski monitorujące sen lub ruch itp. Urządzenie STEER kierowca będzie musiał nosić na nadgarstku. Na jego tylnej stronie będzie zamontowanych kilkanaście czujników, mierzących puls oraz wydzielanie potu. Urządzenie za pomocą sensorów będzie analizowało kondycję kierowcy i poziom jego koncentracji co 2 sekundy.
W momencie, gdy użytkownik zrobi się śpiący (parametry wskażą m.in. na spowolnienie rytmu serca i wzrost poziomu przewodnictwa skóry), kierowca zostanie rozbudzony za pomocą impulsu elektrycznego. Pojawi się także czerwone światełko ostrzegawcze. Impuls będzie niegroźny dla człowieka, jednak na tyle odczuwalny, aby powiadomić kierowcę, że coś jest nie tak (kierowca jest bliski zaśnięcia). Wcześniej urządzenie będzie wibrowało, ostrzegając przed nadmiernym zmęczeniem. Pojawi się wówczas także żółte światełko ostrzegawcze.
Użytkownik będzie musiał tylko pamiętać o ładowaniu baterii, w którą urządzenie jest wyposażone (raz na 2 tyg. przez 1h). Koszt zakupu takiej bransoletki wyniesie ok. 800 PLN. Na początek sporo, ale za jakiś czas na pewno stanieje, tak jak ma to miejsce w przypadku wszystkich smart gadżetów.
- Podsumowanie
Nowoczesne technologie wkraczają w każdą dziedzinę naszego życia. W wielu sytuacjach są one zbędnym luksusem, w innych mogą nawet uratować ludzkie życie. Tak jest w przypadku inteligentnego urządzenia STERR, które pomaga uniknąć wypadku w sytuacji, gdy kierowca jest bliski zaśnięcia. Wydaje się zatem, że pomysł ten jest godny aprobaty.
Jeśli urządzenie sprawdzi się w rzeczywistych warunkach drogowych, być może za jakiś czas będą musieli używać go obowiązkowo wszyscy zawodowi kierowcy.
Informacja za: www.tabliczni.pl, www.antyweb.pl, www.40ton.net, www.kickstarter.com