Bezpieczeństwo w transporcie to kluczowy aspekt działalności firm z sektora TSL. Niestety coraz częściej słyszy się o kradzieżach i różnych nadużyciach w branży, dlatego tak ważne jest podjęcie właściwych środków aby im przeciwdziałać. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie jednak sprawę z tego, że czasami wystarczy umiejętnie wykorzystać istniejące już zasoby aby wesprzeć bezpieczeństwo swoich kierowców i przewożonych przez nich ładunków. Oto podstawowe zasady bezpiecznego transportu.
Kamery wewnątrz i na zewnątrz
Wbrew pozorom przewoźnicy, a także logistycy mogą podjąć wiele prostych działań aby zabezpieczyć powierzony im transport. Do najpopularniejszych rozwiązań należy zaliczyć monitoring. Mowa tu zarówno o kamerach umieszczonych w wewnątrz, jak i na zewnątrz. Warto zainstalować kamery przede wszystkim w magazynach i bazach, w których ładowany jest towar i dzięki temu „śledzić” proces plombowania ładunku oraz moment, w którym kierowca odbiera przesyłkę i wyjeżdża w trasę.
W parkach logistycznych można także posłużyć się wagami samochodowymi zintegrowanymi z kamerami, dzięki którym operator przez cały czas działania programu widzi podgląd z kamer online, a system zapisuje zdjęcia i raporty z wykonanych ważeń. Administrator otrzymuje dane operacji występujących na wadze w wybranym okresie czasu i dzięki temu może mieć kontrolę nad samochodem, kierowcą i produktem, a także stanem magazynowym.
Nieocenionym źródłem informacji mogą okazać się także kamery monitoringu miejskiego, czy prywatnego, które w uzasadnionych przypadkach mogą pomóc w ustaleniu wydarzeń i uzupełnić je w dodatkowe dane.
System GPS
Nowoczesne systemy monitoringu integruje się obecnie z technologią nawigacji satelitarnej GPS, a auta wyposażone w systemy telematyczne to już właściwie standard (na świecie jest ponad 35 milionów samochodów z funkcją monitoringu). Dzięki tego typu programom możliwe jest prześledzenie całej trasy przejazdu i losów przesyłki oraz kontrola pracy kierowców i jej czas. Oprócz tego dostępny jest także odczyty innych danych, jak poziom paliwa w baku, prędkość, czy styl jazdy kierowcy oraz łatwa analiza i rozliczenie wydatków związanych z transportem.
Dokładny zapis położenia pojazdu w czasie (rzeczywistym) i w przestrzeni zapewnia skuteczny dozór zarówno nad flotą własną, jak i podwykonawców i w razie np. kradzieży pozwala na skuteczną lokalizację i odzyskanie utraconego mienia.
Nie zapominajmy także o tym, że w samochodach oprócz systemów GPS warto stosować także wszelkie dostępne na rynku elektroniczne i mechaniczne zabezpieczenia. Do podstawowych zaliczyć należy immobilizery, autoalarmy, czy tzw. zamki nocne.
Planowanie trasy i postoje
Bardzo ważnym elementem jest także wcześniejsze odpowiednie zaplanowanie trasy oraz postojów ciężarówki (ustalenie przez dyspozytora lub kierowcę drogi przejazdu i odpoczynku dla całej relacji). Warto zadbać przede wszystkim o bezpieczne, duże, dobrze oświetlone i monitorowane parkingi, na których archiwizowany jest materiał filmowy z kamer (na parkingach w Europie Zachodniej funkcjonuje także specjalne ogrodzenie z elektroniczną kontrolą dostępu, gdzie skanowane są numery rejestracyjne pojazdów). Warto by na parkingach funkcjonowały wyspecjalizowane służby ochrony oraz częste patrole policji. Z danych statystycznych wynika bowiem, że zdecydowana większość napadów, rozbojów i kradzieży ma miejsce właśnie na parkingach podczas postoju. Standardem zatem powinno być umieszczanie już na zleceniu transportowym informacji o konieczności skorzystania z właściwego i sprawdzonego parkingu.
W Polsce od jakiegoś czasu działa inicjatywa „Bezpieczne Parkingi”, której celem jest tworzenie listy miejsc zarówno bezpiecznych, jak i przyjaznych kierowcom (z odpowiednim zapleczem sanitarnym i bazą wypoczynkową).
Podsumowując
Odpowiednie zabezpieczenie samochodu i ładunku warunkuje bezpieczne dostarczenie towaru na miejsce i czas. Do poprawy bezpieczeństwa w transporcie można wykorzystać wiele prostych rozwiązań. Najważniejszym wydaje się odpowiednie planowanie, przewidywanie oraz wykorzystanie istniejących możliwości, często wspartych nowoczesną technologią. Jakkolwiek nie zabezpieczymy jednak samochodu i towaru, bez wątpienia warto wykupić także dobą polisę, która pokryje ewentualne szkody z tytułu kradzieży, ubytku lub uszkodzenia towaru.