Author: | Category: News, Przepisy |

© christian42 - FotoliaPod koniec 2011 roku możliwe, że dokonana zostanie zmiana w taryfikatorze mandatów drogowych. Niemniej jednak, nie nastąpi to przed jesiennymi wyborami. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiada, że wysokość niektórych mandatów może zwiększyć się dwu, a nawet trzykrotnie, względem obowiązujących w chwili obecnej stawek.

MSWiA podkreśla, że jego zdaniem mandaty za łamanie np. ograniczeń prędkości na drogach, są stanowczo zbyt niskie. Uważa, że z tego względu kierowcy łamią prawo nagminnie. Niskie mandaty nie odstraszają dostatecznie piratów drogowych, stąd pomysł zmian w taryfikatorze mandatów.

Celem wzrostu wartości mandatów w Polsce będzie ograniczenie rosnącej wciąż ilości wypadków i kolizji drogowych oraz ofiar śmiertelnych na naszych rodzimych drogach. Jeśli mandaty rzeczywiście wzrosną trzykrotnie, to polski taryfikator zbliży się do taryfikatorów obowiązujących w Czechach i na Słowacji. U naszych południowych sąsiadów mandaty zostały zwiększone w 2008 roku i w tym samym roku drastycznie spadła liczba wypadków śmiertelnych na drogach.