Author: | Category: News, Przepisy |

Główny Inspektor Transportu Drogowego zapowiada zmiany w prawie drogowym. Obiektem zmian ma być system karania kierowców przekraczających prędkość. Dziś jest on uznawany za niewydolny, dlatego też konieczne jest jego zmodyfikowanie.
GITD wskazuje, że Polska w najbliższej przyszłości powinna starać się dążyć do zainstalowania na drogach jak największej liczby działających radarów. Jednocześnie, kierowcy złapani na przekraczaniu prędkości co prawda nie unikną kary, ale będą potraktowani przez prawo łagodniej.
Założenie zmiany w systemie karania kierowców jest proste. Otóż, jeśli właściciel pojazdu dostanie zawiadomienie z inspekcji drogowej o popełnieniu wykroczenia, wraz ze zdjęciem z fotoradaru, będzie miał 21 dni na dobrowolne uiszczenie mandatu. Jeśli skorzysta z tej możliwości, inspekcja drogowa zaniecha dochodzenia, kto prowadził pojazd i był sprawdzą wykroczenia. Automatycznie, dzięki temu osoba przekraczająca prędkość nie będzie miała nałożonych wraz z mandatem punktów karnych.
Kolejna przewidywana modyfikacja zakłada, że jeśli w ciągu 12 miesięcy właściciel pojazdu dostanie trzy kary za naruszenie prędkości, lub suma kar przekroczy 1,2 tys. zł, to każde kolejne przewinienie w nowym roku będzie obłożone karą w podwójnej wysokości.